Ero sivun ”Lahden suojeluskuntapiiri” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio |
imported>Tapio |
||
| Rivi 67: | Rivi 67: | ||
|- bgcolor="#EEEEEE" | |- bgcolor="#EEEEEE" | ||
| [[Yrjö Simola]] || [[maanviljelijä]] || [[alikersantti]] || | [[Pohjois-Kymenlaakson suojeluskuntapiiri|P-Kymenl. skp.]] || [[Artjärven kunta|Artjärvi]] || kätkijä | | [[Yrjö Simola]] || [[maanviljelijä]] || [[alikersantti]] || | [[Pohjois-Kymenlaakson suojeluskuntapiiri|P-Kymenl. skp.]] || [[Artjärven kunta|Artjärvi]] || kätkijä | ||
|- bgcolor="#EEEEEE" | |||
| [[Eino Toukola]] || [[maanviljelijä]] || [[alikersantti]] || | Lahden skp. || [[Asikkalan kunta|Asikkala]] || kätkijä | |||
|} | |} | ||
[[luokka:Lahden suojeluskuntapiiri]] | [[luokka:Lahden suojeluskuntapiiri]] | ||
Versio 10. kesäkuuta 2014 kello 01.55
Lahden suojeluskuntapiiri oli Suomen suojeluskuntien yksi piiri, joka toimi nykyisessä Päijät-Hämeessä. Lahden suojeluskuntapiiri ja Suur-Saimaan suojeluskuntapiiri muodostivat yhdessä Päijänteen sotilasläänin.
Jatkosota
| Yksikkö | paikka | perustaja | kaaderikantajoukko |
|---|---|---|---|
| JR 22 | Lahden kaupunki Asikkalan kunta Heinolan kaupunki Sysmän kunta |
Lahden suojeluskuntapiiri | - |
| Kev.Os.12 | Hollolan kunta | Lahden suojeluskuntapiiri | - |
| KTR 9 | Mikkelin kaupunki Lahden kaupunki |
Lahden suojeluskuntapiiri Suur-Saimaan suojeluskuntapiiri |
I Psto / 1.Pr. |
| Rask.Psto 25 | Nastolan kunta | Lahden suojeluskuntapiiri | - |
Lähde: Jatkosodan historia 1, sivu 101, sotatieteen laitoksen sotahistorian toimisto, WSOY, ISBN 951-0-15327-3, ISSN 0355-8002
Jatkosodan loppu ja Moskovan välirauha
Monien muiden suojeluskuntapiirien tapaan alettiin Lahden suojeluskuntapiirissä valmistella aseiden hajasijoitusta jatkosodan lopulla. Asekätkennästä pidätettiin useita henkilöitä.