Ero sivun ”Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 17: | Rivi 17: | ||
|- | |- | ||
| kirkot || colspan="2" | [[Artjärven kirkko]]<br/>[[Kuivannon kirkko]]<br/>[[Orimattilan kirkko]]<br/>[[Riihikirkko]] | | kirkot || colspan="2" | [[Artjärven kirkko]]<br/>[[Kuivannon kirkko]]<br/>[[Orimattilan kirkko]]<br/>[[Riihikirkko]] | ||
|- | |||
| rukoushuoneet || colspan="2" | [[Heinämaan rukoushuone]] | |||
|- | |- | ||
| leirikeskukset || colspan="2" | <br/> [[Mallusjoen leirikeskus]] | | leirikeskukset || colspan="2" | <br/> [[Mallusjoen leirikeskus]] | ||
Versio 1. kesäkuuta 2014 kello 19.46
| Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta | ||
|---|---|---|
| [paikka kuvalle] | ||
| [kuvaselite] | ||
| Hollolan rovastikunta | ||
| Tampereen hiippakunta | ||
| verkko-osoite | http://www.orimattilanseurakunta.fi | |
| osoite | ||
| WGS84-koordinaatit | ||
| kirkot | Artjärven kirkko Kuivannon kirkko Orimattilan kirkko Riihikirkko | |
| rukoushuoneet | Heinämaan rukoushuone | |
| leirikeskukset | Mallusjoen leirikeskus | |
| yhteydet | ||
Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta on 1636 perustettu nykyisen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunta. 1636-1865 se toimi myös maallisen paikallishallinnon yksikkönä, kunnes Orimattilan kunta perustettiin.