Talonpoikaissäädyn valtiopäivämiehet

Kohteesta Häme-Wiki
Share/Save/Bookmark
Loikkaa:valikkoon, hakuun

Kanta-Hämeen talonpoikaissäädyn valtiopäiväedustajat ennen vuotta 1906.

Hämeen kihlakunnat lähettivät usein valtiopäivämiehiä sekä Ruotsissa pidetyille säätyvaltiopäiville ennen vuotta 1808, kuin myös autonomian aikana pidetyille säätyvaltiopäiville.

Hattula

  • Sipi Martinpoika Mäntsä, Hurttala: 1624
  • Juhana Matinpoika, Koski: 1640
  • Emanuel Heikinpoika, Kisälä: 1740-41
  • Heikki Anttila, Suotaala: 1746-47
  • Erkki Toukola, Ihalampi: 1786

Hauho

  • Knuutti Niilonpoika: 1643
  • Elias Kaarlenpoika, Okerla, Pätiälä: 1647
  • Yrjö Mikonpoika Rysse, Vitsiälä: 1697
  • Håkan Mikkola, Kirkonkylä: 1742-43
  • Juho Westerlund, Syrjäntaka: 1760-62
  • Juho Kummola, Sotiala: 1769-70
  • Simo Puntila, Lehtelä: 1786
  • Juho Robert Vuolijoki: 1885, 1888, 1894, 1897, 1899, 1900, 1904-05 1904-05 valtiopäivillä säädyn varapuheenjohtaja

Janakkala

  • Kustaa Keskivari, Ukkola: 1731
  • Erkki Brusila, Kerkkola: 1800
  • Kustaa Kiipula: 1885, 1888, 1891, 1894, 1897, 1899, 1900

Kalvola

  • Heikki Erkinpoika, Sittala, Tiitinen: 1624
  • Jaakko Baltzarinp. Vihtilä, Heinus: 1726-1727
  • Kustaa Selin, Keikkala: 1760-1762

Lammi

  • Samuli Mattila, Kataloinen: 1726-1727
  • Olli Alhainen, Lieso: 1751-1752
  • Heikki Rokkila, Vilkkilä: 1755-1756, 1765-1766
  • Markus Alho, Lieso: 1792
  • Jahvetti Kaitala, Kataloinen: 1800
  • A. Tuloisela: 1863-1864
  • Kustaa Huostila: 1867
  • Gustaf Aadolf Silén: 1872, 1882

Loppi

  • Yrjö Erkinpoika, Vojakkala, Pekko 1647
  • Juhana Klemetinpoika, Ourajoki, Eskola 1649
  • Pekka Pekanpoika Savolainen, Räyskälä, Kourla 1655
  • Jaakko Mattila, Hyvinkää 1771-1772
  • Hjalmar Gabriel Brander (Paloheimo) 1904-1905, 1905-1906

Somero

  • Erkki Yrjönpoika, Sillanpää, Pyöli 1644, 1647
  • Jaakko Jaakonp. Laurila, Lamminkylä 1778-1779

Tammela

  • Yrjö Rekonpoika, Porras, Rekola: 1672
  • Juhana Antinpoika, Kaukjärvi, Pinni: 1680

Tuulos

  • Henning Simonpoika, Syrjäntaka, Raukko: 1634
  • Martti Knutinpoika, Pohjoinen: 1676

Tyrväntö

  • Martti Heikinpoika, Kulsiala, Mälkiäinen: 1634
  • Pekka Laurinpoika (Skytt), Suotaala, Hannukkala: 1640
  • Matti Yrjönpoika, Suotaala, Mattila: 1650
  • Heikki Sipinpoika, Suotaala, Sinkola: 1682
  • Gustaf Gadde, Uskela: 1710
  • Matti Retula eli Kartano: 1863-1864
  • Adolf Cavén: 1867

Vanaja

  • Matti Paavalinpoika, Hattelmala: 1617
  • Erkki Niilopoika, Luolaja, Holstila: 1634
  • Markus Augustinuksenpoika, Kankaantaka: 1643
  • Didrik Schlüter, Miemala: 1650, 1668
  • Lauri Sipinpoika, Hattelmala, Postila: 1654
  • Erkki Paikkala, Paikkala: 1792
  • Juhana Idänpään-Heikkilä: 1872, 1877-1878, 1882