Ero sivun ”Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(38 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 31: | Rivi 31: | ||
|} | |} | ||
'''Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012''' olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun [[Artjärven kunta]] ja [[Orimattilan kaupunki]] yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaan myös entisen [[Artjärven kunta|Artjärven kunnan]] ehdokkaita. Vaalien tuloksena muotoutui seitsemän kaupunginvaltuustoryhmää, joista kolmella on yksi kaupunginvaltuutettu kullakin. | '''Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012''' olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun [[Artjärven kunta]] ja [[Orimattilan kaupunki]] yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaan myös entisen [[Artjärven kunta|Artjärven kunnan]] ehdokkaita. Vaalien tuloksena muotoutui seitsemän kaupunginvaltuustoryhmää, joista kolmella on yksi kaupunginvaltuutettu kullakin. | ||
==Äänten keskittyneisyys== | |||
{| class="prettytable sortable" | {| class="prettytable sortable" | ||
Rivi 66: | Rivi 68: | ||
|7,87 | |7,87 | ||
|13,95 | |13,95 | ||
| | |749 | ||
|74,38 | |||
|- | |- | ||
| [[Orimattilan Vihreät|Vihreät]] | | [[Orimattilan Vihreät|Vihreät]] | ||
Rivi 72: | Rivi 75: | ||
|2,03 | |2,03 | ||
|2,33 | |2,33 | ||
| | |119 | ||
|45,77 | |||
|- | |- | ||
| [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto|Kristillisdemokraatit]] | | [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto|Kristillisdemokraatit]] | ||
Rivi 78: | Rivi 82: | ||
|2,01 | |2,01 | ||
|2,33 | |2,33 | ||
| | |126 | ||
|49,03 | |||
|- | |- | ||
| [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys|Vasemmistoliitto]] | | [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys|Vasemmistoliitto]] | ||
Rivi 84: | Rivi 89: | ||
|1,35 | |1,35 | ||
|2,33 | |2,33 | ||
| | |159 | ||
|91,90 | |||
|- | |- | ||
| [[Suomen Kommunistisen Puolueen Orimattilan osasto|SKP]] | | [[Suomen Kommunistisen Puolueen Orimattilan osasto|SKP]] | ||
Rivi 90: | Rivi 96: | ||
|0,80 | |0,80 | ||
|0,00 | |0,00 | ||
| | |0 | ||
|0,00 | |||
|- | |||
| vaalilistat | |||
|7020 | |||
|54,84 | |||
|100,0 | |||
|4696 | |||
|66,23 | |||
|- | |- | ||
| äänestämättömät ja hylätyt | | äänestämättömät ja hylätyt | ||
Rivi 96: | Rivi 110: | ||
|45,16 | |45,16 | ||
|0,00 | |0,00 | ||
|0 | |||
|0,00 | |||
|} | |||
==Äänten valtuustosidonnaisuus== | |||
{| class="prettytable sortable" | |||
|- | |||
! Yhteisö | |||
! ääniä | |||
! vanhoille<br/>valittaville<br/>valtuutetuille | |||
!% | |||
! valitsematta jääville<br/>valtuutetuille | |||
! % | |||
! uusille<br/>valtuutetuille | |||
! % | |||
|- | |||
| [[Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö|Keskusta]] | |||
|2211 | |||
|922 | |||
|41,70 | |||
|90 | |||
|4,07 | |||
|574 | |||
|25,96 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Kokoomus|Kokoomus]] | |||
|1802 | |||
|862 | |||
|47,84 | |||
|178 | |||
|9,88 | |||
|387 | |||
|21,48 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö|SDP]] | |||
|1208 | |||
|514 | |||
|42,55 | |||
| | |||
| | | | ||
|237 | |||
|19,62 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Perussuomalaiset|Perussuomalaiset]] | |||
|1007 | |||
|201 | |||
|19,96 | |||
| | |||
| | |||
|548 | |||
|54,42 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Vihreät|Vihreät]] | |||
|260 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|119 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto|Kristillisdemokraatit]] | |||
|257 | |||
|126 | |||
|49,03 | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys|Vasemmistoliitto]] | |||
|173 | |||
|159 | |||
|91,91 | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kommunistisen Puolueen Orimattilan osasto|SKP]] | |||
|102 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| vaalilistat | |||
|7020 | |||
|2784 | |||
|39,66 | |||
|268 | |||
|3,82 | |||
|1865 | |||
|26,57 | |||
|- | |||
| äänestämättömät ja hylätyt | |||
|5781 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|} | |} | ||
[[luokka:Orimattilan kaupunginvaltuusto]][[Category:Päijät-Häme-wiki]] | |||
[[luokka: | |||
[[ |
Nykyinen versio 12. maaliskuuta 2023 kello 11.40
Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 | ||
---|---|---|
[paikka kuvalle] | ||
[kuvaselite] | ||
Orimattilan kunnallisvaalit | ||
äänioikeutetut | 12 801 | |
hyväksytyt äänet | 7 020 | |
Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö | 14 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Kokoomus | 12 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö | 8 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Perussuomalaiset | 6 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Vihreät | 1 valtuutettua ehdokasta | |
Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto | 1 valtuutettua ehdokasta | |
Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys | 1 valtuutettua ehdokasta |
Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun Artjärven kunta ja Orimattilan kaupunki yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaan myös entisen Artjärven kunnan ehdokkaita. Vaalien tuloksena muotoutui seitsemän kaupunginvaltuustoryhmää, joista kolmella on yksi kaupunginvaltuutettu kullakin.
Äänten keskittyneisyys
Yhteisö | ääniä | % | % paikoista | ääniä valituille |
% |
---|---|---|---|---|---|
Keskusta | 2211 | 17,27 | 32,56 | 1496 | 67,66 |
Kokoomus | 1802 | 14,08 | 27,91 | 1249 | 69,31 |
SDP | 1208 | 9,44 | 18,60 | 751 | 62,17 |
Perussuomalaiset | 1007 | 7,87 | 13,95 | 749 | 74,38 |
Vihreät | 260 | 2,03 | 2,33 | 119 | 45,77 |
Kristillisdemokraatit | 257 | 2,01 | 2,33 | 126 | 49,03 |
Vasemmistoliitto | 173 | 1,35 | 2,33 | 159 | 91,90 |
SKP | 102 | 0,80 | 0,00 | 0 | 0,00 |
vaalilistat | 7020 | 54,84 | 100,0 | 4696 | 66,23 |
äänestämättömät ja hylätyt | 5781 | 45,16 | 0,00 | 0 | 0,00 |
Äänten valtuustosidonnaisuus
Yhteisö | ääniä | vanhoille valittaville valtuutetuille |
% | valitsematta jääville valtuutetuille |
% | uusille valtuutetuille |
% |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Keskusta | 2211 | 922 | 41,70 | 90 | 4,07 | 574 | 25,96 |
Kokoomus | 1802 | 862 | 47,84 | 178 | 9,88 | 387 | 21,48 |
SDP | 1208 | 514 | 42,55 | 237 | 19,62 | ||
Perussuomalaiset | 1007 | 201 | 19,96 | 548 | 54,42 | ||
Vihreät | 260 | 119 | 0,00 | ||||
Kristillisdemokraatit | 257 | 126 | 49,03 | 0 | 0,00 | ||
Vasemmistoliitto | 173 | 159 | 91,91 | 0 | 0,00 | ||
SKP | 102 | 0 | 0,00 | ||||
vaalilistat | 7020 | 2784 | 39,66 | 268 | 3,82 | 1865 | 26,57 |
äänestämättömät ja hylätyt | 5781 | 0 | 0,00 |