Ero sivun ”Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 113: | Rivi 113: | ||
{| class="prettytable sortable" | |||
|- | |||
! Yhteisö | |||
! ääniä | |||
! % | |||
!% paikoista | |||
! ääniä<br/>valituille | |||
! % | |||
|- | |||
| [[Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö|Keskusta]] | |||
|2211 | |||
|17,27 | |||
|32,56 | |||
|1496 | |||
|67,66 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Kokoomus|Kokoomus]] | |||
|1802 | |||
|14,08 | |||
|27,91 | |||
|1249 | |||
|69,31 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö|SDP]] | |||
|1208 | |||
|9,44 | |||
|18,60 | |||
|751 | |||
|62,17 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Perussuomalaiset|Perussuomalaiset]] | |||
|1007 | |||
|7,87 | |||
|13,95 | |||
|749 | |||
|74,38 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Vihreät|Vihreät]] | |||
|260 | |||
|2,03 | |||
|2,33 | |||
|119 | |||
|45,77 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto|Kristillisdemokraatit]] | |||
|257 | |||
|2,01 | |||
|2,33 | |||
|126 | |||
|49,03 | |||
|- | |||
| [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys|Vasemmistoliitto]] | |||
|173 | |||
|1,35 | |||
|2,33 | |||
|159 | |||
|91,90 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kommunistisen Puolueen Orimattilan osasto|SKP]] | |||
|102 | |||
|0,80 | |||
|0,00 | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| vaalilistat | |||
|7020 | |||
|54,84 | |||
|100,0 | |||
|4696 | |||
|66,23 | |||
|- | |||
| äänestämättömät ja hylätyt | |||
|5781 | |||
|45,16 | |||
|0,00 | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|} | |||
[[luokka:vuosi 2012]] | [[luokka:vuosi 2012]] | ||
[[luokka:Orimattilan kaupunginvaltuusto]] | [[luokka:Orimattilan kaupunginvaltuusto]] |
Versio 18. kesäkuuta 2014 kello 04.11
Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 | ||
---|---|---|
[paikka kuvalle] | ||
[kuvaselite] | ||
Orimattilan kunnallisvaalit | ||
äänioikeutetut | 12 801 | |
hyväksytyt äänet | 7 020 | |
Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö | 14 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Kokoomus | 12 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö | 8 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Perussuomalaiset | 6 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Vihreät | 1 valtuutettua ehdokasta | |
Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto | 1 valtuutettua ehdokasta | |
Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys | 1 valtuutettua ehdokasta |
Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun Artjärven kunta ja Orimattilan kaupunki yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaan myös entisen Artjärven kunnan ehdokkaita. Vaalien tuloksena muotoutui seitsemän kaupunginvaltuustoryhmää, joista kolmella on yksi kaupunginvaltuutettu kullakin.
Yhteisö | ääniä | % | % paikoista | ääniä valituille |
% |
---|---|---|---|---|---|
Keskusta | 2211 | 17,27 | 32,56 | 1496 | 67,66 |
Kokoomus | 1802 | 14,08 | 27,91 | 1249 | 69,31 |
SDP | 1208 | 9,44 | 18,60 | 751 | 62,17 |
Perussuomalaiset | 1007 | 7,87 | 13,95 | 749 | 74,38 |
Vihreät | 260 | 2,03 | 2,33 | 119 | 45,77 |
Kristillisdemokraatit | 257 | 2,01 | 2,33 | 126 | 49,03 |
Vasemmistoliitto | 173 | 1,35 | 2,33 | 159 | 91,90 |
SKP | 102 | 0,80 | 0,00 | 0 | 0,00 |
vaalilistat | 7020 | 54,84 | 100,0 | 4696 | 66,23 |
äänestämättömät ja hylätyt | 5781 | 45,16 | 0,00 | 0 | 0,00 |
Yhteisö | ääniä | % | % paikoista | ääniä valituille |
% |
---|---|---|---|---|---|
Keskusta | 2211 | 17,27 | 32,56 | 1496 | 67,66 |
Kokoomus | 1802 | 14,08 | 27,91 | 1249 | 69,31 |
SDP | 1208 | 9,44 | 18,60 | 751 | 62,17 |
Perussuomalaiset | 1007 | 7,87 | 13,95 | 749 | 74,38 |
Vihreät | 260 | 2,03 | 2,33 | 119 | 45,77 |
Kristillisdemokraatit | 257 | 2,01 | 2,33 | 126 | 49,03 |
Vasemmistoliitto | 173 | 1,35 | 2,33 | 159 | 91,90 |
SKP | 102 | 0,80 | 0,00 | 0 | 0,00 |
vaalilistat | 7020 | 54,84 | 100,0 | 4696 | 66,23 |
äänestämättömät ja hylätyt | 5781 | 45,16 | 0,00 | 0 | 0,00 |