Suurisuon lintutorni

Häme-Wikistä
Versio hetkellä 19. lokakuuta 2025 kello 22.10 – tehnyt MinLii (keskustelu | muokkaukset)

Suurisuon lintutorni Lammintie, Janakkala

Kaunis suojeltu suoalue, jonka näkee hyvin lintutornista.

Kuvaus Suurisuon lintutorni
Saapuminen Suuntaa Turengin liikenneympyrästä kohti Lammia. Aja Lammintietä noin 11.5 km ja käänny vasemmalle Leppälammi tielle. Aja n. 750 m ja jätä auto parkkiin tienlaitaan. Torni on tien oikealla puolella noin 10 m päässä.
Ympäristö Suoalue ja mäntyvaltainen reunarämealue, kuusivaltainen metsä tornin ympärillä
Linnusto Suolla voi nähdä kurkia, ja kalasääsken. Pesiviä lajeja kalasääski, kurki, korppi, teeri, hiirihaukka, kanahaukka ja metsäkirvinen. Suurisuolla säännöllisesti tavattaviin kahlaajiin kuuluvat ainakin liro, metsäviklo, taivaanvuohi ja reunametsien lehtokurppa. Lisäksi tornin vieressä olevassa kuusivaltaisessa metsässä pesivät eri tiais- ja rastaslajit, punarinta, hippiäinen ja pikkukäpylintu.
Paras lintuaika huhti-syyskuu
Huippuhavaintoja Kapustarinta
Muuta Suo on Natura 2000 suojelualuetta ja se on suojeltu jo 1960 luvulla. Suolla pitkospuut ja luontopolku, jossa 14 rastia. Lähistöllä Koivistonharju, joka on toiseen Salpausselkään kuuluva reunamuodostelma.
Perustiedot Koordinaatit: 6763711:25489104 korkeus: n. 8m 1-taso, ei katettu perinteinen pölkkymalli, pieni katos, jossa penkki, n. 20 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi ?,

LINKIT / LÄHTEET: