Ero sivun ”Turkhaudan lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 2: Rivi 2:
'''Turkhaudan lintutorni'''  Hausjärvi
'''Turkhaudan lintutorni'''  Hausjärvi


Hausjärvellä Turkhaudan kylässä on LEADER-tuella kunnostettu lintukosteikko, joka yhdistyy Luusuan alapuolella Puujokeen. Vuonna 2005 Turkhaudanjärvi oli lähes kokonaan umpeen kasvanut. Vajaan parinkymmenen hehtaarin järvestä oli matalaa avovesialuetta oli enää jäljellä 0,6 ha. Vuosikymmenten aikana aikoinaan avovetisen järven tila oli heikentynyt. Umpeenkasvu on alkanut 1930-luvulla kun veden pintaa laskettiin 70 cm. Turkhaudan metsästysyhdistys ry. yhdessä kyläläisten  kanssa toteutti vuosina 2009-2011 Turhaudanjärven kehittämishankkeen. Alue ruopattiin, pensaikot raivattiin, rakennettiin luontopolku, pitkospuita, lintutorni ja opastauluja.  
Hausjärvellä Turkhaudan kylässä on LEADER-tuella kunnostettu lintukosteikko, joka yhdistyy Luusuan alapuolella Puujokeen. Vuonna 2005 Turkhaudanjärvi oli lähes kokonaan umpeen kasvanut. Vajaan parinkymmenen hehtaarin järvestä oli matalaa avovesialuetta oli enää jäljellä 0,6 ha. Vuosikymmenten aikana aikoinaan avovetisen järven tila oli heikentynyt. Umpeenkasvu oli alkanut 1930-luvulla kun veden pintaa laskettiin 70 cm. Turkhaudan metsästysyhdistys ry. yhdessä kyläläisten  kanssa toteutti vuosina 2009-2011 Turhaudanjärven kehittämishankkeen. Aluetta ruopattiin, pensaikoita raivattiin, rakennettiin luontopolku, pitkospuita, lintutorni ja opastauluja.  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"

Versio 4. huhtikuuta 2026 kello 18.32

Turkhaudan lintutorni Hausjärvi

Hausjärvellä Turkhaudan kylässä on LEADER-tuella kunnostettu lintukosteikko, joka yhdistyy Luusuan alapuolella Puujokeen. Vuonna 2005 Turkhaudanjärvi oli lähes kokonaan umpeen kasvanut. Vajaan parinkymmenen hehtaarin järvestä oli matalaa avovesialuetta oli enää jäljellä 0,6 ha. Vuosikymmenten aikana aikoinaan avovetisen järven tila oli heikentynyt. Umpeenkasvu oli alkanut 1930-luvulla kun veden pintaa laskettiin 70 cm. Turkhaudan metsästysyhdistys ry. yhdessä kyläläisten kanssa toteutti vuosina 2009-2011 Turhaudanjärven kehittämishankkeen. Aluetta ruopattiin, pensaikoita raivattiin, rakennettiin luontopolku, pitkospuita, lintutorni ja opastauluja.

Kuvaus Turkhaudan lintutorni
Saapuminen Lintutornin virallinen parkkipaikka on Turkhaudan Seurojentalon pihassa (Hausjärventie 1614, 12350 Turkhauta). Sieltä löytyy myös kosteikon ja lintutornin infotaulu. Tornille kuljetaan ensin tien laitaa ja sitten pellon laitaa menevää polkua pitkin. Matkaa seurojen talolta on noin n. 600 m
Ympäristö keväisin näkymä kosteikolle, avovesialueille ja ruovikoihin, nykyisin kesällä lehdet peittävät näkymän (2026)
Linnusto Turhaudanjärvellä on aikoinaan havaittu mm. sitruunavästäräkki, arosuohaukka, mustapyrstökuiri, luhtahuitti ja heinätavi. Kosteikkolintujen lisäksi yölaulajien havainnointiin on hyvät mahdollisuudet.
Paras lintuaika Huhti-lokakuu
Huippuhavaintoja xxx
Muuta Kosteikkoa on ennallistettu ja lintutorni on rakennettu LEADER tuella vuosina 2009-2011.
Perustiedot koordinaatit: N=6745018.000, E=380560.000, korkeus: n. 5 m 1 taso, avoin, n. 10 hengelle, vakaus 3, rakennusvuosi 2011

LINKIT / LÄHTEET: