Ero sivun ”Ilorannan lintutorni” versioiden välillä
Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
| Ympäristö | | Ympäristö | ||
|| Ilorannan matkailutilan alueella sijaitseva lintutorni Iso-Roineen rannassa. | || Ilorannan matkailutilan alueella sijaitseva lintutorni Iso-Roineen rannassa. | ||
|- | |||
| Linnusto || xxx | |||
|- | |- | ||
| Esteettömyys | | Esteettömyys | ||
| Rivi 23: | Rivi 25: | ||
! Huomioitavaa | ! Huomioitavaa | ||
| Kohde on yksityisen matkailutilan alueella; Hauhon luonto-oppaassa lintutorni mainitaan “varattavana” → suositus: sovi käynnistä etukäteen. | | Kohde on yksityisen matkailutilan alueella; Hauhon luonto-oppaassa lintutorni mainitaan “varattavana” → suositus: sovi käynnistä etukäteen. | ||
|- | |||
| Perustiedot || koordinaatit: xxxxxx:3361983, xxxx: n. x m x-taso, katettu, n. xx hengelle, vakaus x, rakennusvuosi 19xx. | |||
|} | |} | ||
Versio 25. joulukuuta 2025 kello 23.42
Ilorannan lintutorni - Hauho, Hämeenlinna - Iso-Roine
... sivu on kesken ...
Ilorannan lintutorni sijaitsee Ilorannan maaseutumatkailutilan alueella Rukkoilassa (Hauho, Hämeenlinna), Iso-Roineen rannalla. Tornilta voi seurata lintujen muuttoa erityisesti keväisin ja syksyisin.
| Kuvaus | Ilorannan lintutorni |
|---|---|
| Saapuminen | Osoite navigaattoriin: Rukkoilantie 129, 14700 Hauho (Hämeenlinna). VT12:lta tielle 3223 (Sappeentie) n. 3 km, vasemmalle Lehdesmäentielle ja heti oikealle Rukkoilantielle. Iloranta näkyy vasemmalla. Pysäköinti Ilorannan pihapiirissä (aluekartassa merkitty “P”). |
| Ympäristö | Ilorannan matkailutilan alueella sijaitseva lintutorni Iso-Roineen rannassa. |
| Linnusto | xxx |
| Esteettömyys | Luontopolut ovat kapeita ja luonnontilaisia; reitti ja torni eivät välttämättä sovellu liikkumisesteisille. |
| Paras lintuaika | Kevät- ja syysmuutto. |
| Huomioitavaa | Kohde on yksityisen matkailutilan alueella; Hauhon luonto-oppaassa lintutorni mainitaan “varattavana” → suositus: sovi käynnistä etukäteen. |
| Perustiedot | koordinaatit: xxxxxx:3361983, xxxx: n. x m x-taso, katettu, n. xx hengelle, vakaus x, rakennusvuosi 19xx. |
Lähteet ja linkit: