Ero sivun ”Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin VI alue” versioiden välillä
Häme-Wikistä
(Ak: Uusi sivu: {| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #D3D3D3;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" ! bgcolor="#D3D3D3" colspan="3" align="center"...) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 21: | Rivi 21: | ||
|- | |- | ||
| 1922 || colspan="2" | [[Someron suojeluskunta|Somero]] ja [[Somerniemen suojeluskunta|Somerniemi]] | | 1922 || colspan="2" | [[Someron suojeluskunta|Somero]] ja [[Somerniemen suojeluskunta|Somerniemi]] | ||
|- | |||
| 1928 || colspan="2" | [[Someron suojeluskunta|Somero]], [[Somerniemen suojeluskunta|Somerniemi]] ja [[Tammelan suojeluskunta|Tammela]] | |||
|} | |} | ||
'''[[Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri|Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri]]n V alue''' oli muodostettu 1922 [[Someron suojeluskunta|Somero]] ja [[Somerniemen suojeluskunta|Somerniemen suojeluskunnista]]. | '''[[Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri|Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri]]n V alue''' oli muodostettu 1922 [[Someron suojeluskunta|Somero]] ja [[Somerniemen suojeluskunta|Somerniemen suojeluskunnista]]. Suojeluskuntien hallinnonuudistuksessa VI alueeseen liitettiin vielä [[Tammelan suojeluskunta]] VIII alueen piiristä. | ||
Versio 14. kesäkuuta 2014 kello 18.27
| Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri VI alue | ||||
|---|---|---|---|---|
| [[]] | ||||
| [kuvateksti] | ||||
| Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri | ||||
| aluepäälliköt | ||||
| 1922 | suojeluskuntaupseeri S. Inkinen -1923 | |||
| 1923 | reservivänrikki M. Peltonen -1925 | |||
| 1925 | reservivänrikki E. Rytkönen -1927 | |||
| 1927 | suojeluskuntaupseeri V. Merimaa -1928 | |||
| suojeluskunnat | ||||
| 1922 | Somero ja Somerniemi | |||
| 1928 | Somero, Somerniemi ja Tammela | |||
Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin V alue oli muodostettu 1922 Somero ja Somerniemen suojeluskunnista. Suojeluskuntien hallinnonuudistuksessa VI alueeseen liitettiin vielä Tammelan suojeluskunta VIII alueen piiristä.