Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 21: Rivi 21:
| 2|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi || Klassinen lintujärvi + torni MAALI-lintujärvi || 1983, peruskorjattu 2003
| 2|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi || Klassinen lintujärvi + torni MAALI-lintujärvi || 1983, peruskorjattu 2003
|-  
|-  
| 3|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Yksityinen suojelualue, torni ja laavu || Katumajärvi || 2015
| 3|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Katumajärvi || Yksityinen suojelualue, torni ja laavu || 2015
|-  
|-  
| 4|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi  || Äimäjärven MAALI-alueella || 2024
| 4|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi  || Äimäjärven MAALI-alueella || 2024
Rivi 68: Rivi 68:
|-  
|-  
| 26|| [[Vintti Pehtoorin näkötorni]]|| Tammela || Susikas || Yksityinen maisema- ja lintutorni|| ''sivu kesken''
| 26|| [[Vintti Pehtoorin näkötorni]]|| Tammela || Susikas || Yksityinen maisema- ja lintutorni|| ''sivu kesken''
|-
| 27|| [[Vuorenharjun näkötorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Hauhonselkä|| FINIBA- ja MAALI-alue Hauhon kirkonkylän lintuvedet|| ''sivu kesken''
| 27|| [[Vuorenharjun näkötorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Hauhonselkä|| FINIBA- ja MAALI-alue Hauhon kirkonkylän lintuvedet|| ''sivu kesken''
|-  
|-  

Versio 25. marraskuuta 2025 kello 21.17

Suomi on lintutornien luvattu maa ja Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä.

Suomessa on yli 500 lintutornia. Ja lintutorneja on meillä täällä Suomessa eniten väkilukuun suhteutettuna. Ensimmäiset rakennettiin vuosina 1959 ja 1964, mutta suurin osa on rakennettu 1980- ja 1990-luvuilla. Osa torneista alkaa olla korjauksen tarpeessa ja uusiakin torneja kaivataan kanavoimaan kasvavien luontoharrastajajoukkojen liikkumista luontokohteilla.

Vuodesta 1994 lähtien on järjestetty vuosittain keväisin Tornien taisto, jossa joukkueet kisailevat lintujen havainnoimisessa.

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.

MAALI = maakunnallisesti tärkeä lintualue FINIBA = kansallisesti tärkeä lintualue IBA = Important Bird and Biodiversity Area

(Tilanne 25.11.2025 - 9/28)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi/Suo Kuvaus Rakennusvuosi
1 Aulangon näkötorni Hämeenlinna Aulangonjärvi Historiallinen näkötorni 1907
2 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi Klassinen lintujärvi + torni MAALI-lintujärvi 1983, peruskorjattu 2003
3 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi Yksityinen suojelualue, torni ja laavu 2015
4 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi Äimäjärven MAALI-alueella 2024
5 Idänpäänkallion lintutorni Tammela Torronsuo Torronsuon kansallispuiston torni. MAALI/ FINIBA/IBA 1990-luvulla sivu kesken
6 Jalavanniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi Vanajavedes lintuvesialueen laidalla. MAALI / FINIBA sivu kesken
7 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi MAALI/ FINIBA-lintujärvi 2025
8 Kajasteen maisematorni Evo, Hämeenlinna Pitkänniemenjärvi FINIBA metsäalue sivu kesken
9 Kaukolanharjun näkötorni Saaren kansanpuisto, Tammela Pyhäjärvi, Kuivajärvi Historiallinen maisematorni 1926
10 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi Kansallisesti (FINIBA) ja maakunnallisesti tärkeä (MAALI) tärkeä lintuvesi 1978, 2018 sivu kesken
11 Kyyniönlahden lintutorni Loppi Loppijärvi Kosteikkokohde Loppijärven rannalla sivu kesken
12 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo Suokohde Jokioinen–Ypäjä-alueella sivu kesken
13 Lintupajun lintutorni Jokioinen MAALI / FINIBA -kerääntymäalue hanhille ja kahlaajille sivu kesken
14 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi Kosteikko ja tärkeä lintuvesi. 2017
15 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi MAALI -lintuvesi Lammin pohjoispuolella 2018 sivu kesken
16 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi Kosteikkokohde, MAALI-lintualue sivu kesken
17 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo Suo- ja kosteikkoalue, MAALI-kohde sivu kesken
18 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi Näkö- ja lintutorni Hausjärvellä. 1999 sivu kesken
19 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulinjärvi Näkymät Muulinjärvelle ja ympäröiville soille. (MAALI /FINIPA) 1993 sivu kesken
20 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi Forssan tärkeä kosteikko- ja lintuvesikohde MAALI sivu kesken
21 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue Kosteikkoalue turvetuotantoalueella 2013
22 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo Suokohde Janakkalassa (MAALI)
23 Toivajoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivajoki Merkittävä lintuvesi ja kosteikko. MAALI- ja FINIBA -alue sivu kesken
24 Torronsuon lintutorni Tammela Torronsuo Kanta-Hämeen merkittävin IBA/FINIBA/MAALI-lintualue, laaja keidassuo. sivu kesken
25 Vesilinna näkötorni Riihimäki Näkötorni, Sammalistonsuon lentoreitillä MAALI-alue sivu kesken
26 Vintti Pehtoorin näkötorni Tammela Susikas Yksityinen maisema- ja lintutorni sivu kesken
27 Vuorenharjun näkötorni Hauho, Hämeenlinna Hauhonselkä FINIBA- ja MAALI-alue Hauhon kirkonkylän lintuvedet sivu kesken
28 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna Iso-Roine FINIBA- ja MAALI-alue Iso-& Vähä-Roineen kokonaisuudessa sivu kesken

Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.

Tänne Google maps karttaan on kerätty niiden lintutornien sijaintitiedot, jotka ovat tiedossa.