Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 26: | Rivi 26: | ||
| 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || ''sivu kesken'' | | 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 9|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || | | 9|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || 1926 | ||
|- | |- | ||
| 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || 1978, 2018 ''sivu kesken'' | | 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || 1978, 2018 ''sivu kesken'' | ||
| Rivi 50: | Rivi 50: | ||
| 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''sivu kesken'' | | 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 21|| [[ | | 21|| [[Riihimäen näkötorni]]|| Riihimäki|| || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 22|| [[ | | 22|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue || 2013 | ||
|- | |- | ||
| 23|| [[ | | 23|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo || | ||
|- | |- | ||
| 24|| [[ | | 24|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 25|| [[ | | 25|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 26|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''sivu kesken'' | | 26|| [[Vintti Pehtoorin näkötorni]]|| Tammela || Susikas || ''sivu kesken'' | ||
|- | |||
| 27|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''sivu kesken'' | |||
|- | |- | ||
Versio 28. lokakuuta 2025 kello 20.18
Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä.
Suomessa on noin 500 lintutornia. Ensimmäiset rakennettiin vuosina 1959 ja 1964, mutta suurin osa on rakennettu 1980- ja 1990-luvuilla. Osa torneista alkaa olla korjauksen tarpeessa ja uusiakin torneja kaivataan kanavoimaan kasvavien luontoharrastajajoukkojen liikkumista luontokohteilla.
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 28.10.2025 - 9/26)
| # | Kanta-Hämeen lintutornit | Kunta | Järvi/Suo | Rakennusvuosi |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Aulangon näkötorni | Hämeenlinna | Aulangonjärvi | 1907 |
| 2 | Hattelmalanjärven lintutorni | Hämeenlinna | Hattelmalanjärvi | 1983, peruskorjattu 2003 |
| 3 | Honkalanrannan lintutorni | Hämeenlinna | Katumajärvi | 2015 |
| 4 | Hukarinlahden lintutorni | Iittala, Hämeenlinna | Äimäjärvi | 2024 |
| 5 | Idänpäänkallion lintutorni | Tammela | Torronsuo | 1990-luvulla sivu kesken |
| 6 | Jalavanniemen lintutorni | Heinu, Hämeenlinna | Vanajavesi | sivu kesken |
| 7 | Lehijärven lintutorni | Sattula, Hattula | Lehijärvi | 2025 |
| 8 | Kajasteen maisematorni | Evo, Hämeenlinna | Pitkänniemenjärvi | sivu kesken |
| 9 | Kaukolanharjun näkötorni | Saaren kansanpuisto, Tammela | Pyhäjärvi, Kuivajärvi | 1926 |
| 10 | Koijärven lintutorni | Koijärvi, Forssa | Koijärvi | 1978, 2018 sivu kesken |
| 11 | Kyyniönlahden lintutorni | Loppi | Loppijärvi | sivu kesken |
| 12 | Lavansuon lintutorni | Ypäjä | Lavansuo | sivu kesken |
| 13 | Lintupajun lintutorni | Jokioinen | sivu kesken | |
| 14 | Luulionlahden lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Alasjärvi | 2017 |
| 15 | Ormajärven lintutorni | Lammi, Hämeenlinna | Ormajärvi | 2018 sivu kesken |
| 16 | Pehkijärven lintutorni | Teuro, Tammela | Pehkijärvi | sivu kesken |
| 17 | Pellilänsuon lintutorni | Jokioinen | Pellilänsuo | sivu kesken |
| 18 | Piirivuoren lintutorni | Hausjärvi | 1999 sivu kesken | |
| 19 | Pirttikosken lintutorni | Pirttikoski, Hämeenlinna | Muulinjärvi | 1993 sivu kesken |
| 20 | Salmistonmäen lintutorni | Forssa | Loimalammi | sivu kesken |
| 21 | Riihimäen näkötorni | Riihimäki | sivu kesken | |
| 22 | Sammalistonsuon lintutorni | Riihimäki | Sammalistonsuon kosteikkoalue | 2013 |
| 23 | Suurisuon lintutorni | Janakkala | Suurisuo | |
| 24 | Toivajoen lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Toivajoki | sivu kesken |
| 25 | Torronsuon lintutorni | Tammela | Torronsuo | sivu kesken |
| 26 | Vintti Pehtoorin näkötorni | Tammela | Susikas | sivu kesken |
| 27 | Vähäniemen lintutorni | Hauho, Hämeenlinna | Iso-Roine | sivu kesken |
Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.
Tänne Google maps karttaan on kerätty niiden lintutornien sijaintitiedot, jotka ovat tiedossa.