Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 22: Rivi 22:
| 7|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi
| 7|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi
|-  
|-  
| 8|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || ''kesken''
| 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 9|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken''
| 9|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 10|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken''
| 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 11|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken''
| 11|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 12|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken''
| 12|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 13|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi
| 13|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken''
|-  
|-  
| 14|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken''
| 14|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi
|-  
|-  
| 15|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken''
| 15|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 16|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken''
| 16|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 17|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken''
| 17|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 18|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''kesken''
| 18|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken''
|-  
|-  
| 19|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken''
| 19|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 20|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
| 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken''
|-  
|-  
| 21|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
| 21|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
|-  
|-  
| 22|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
| 22|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
|-  
|-  
| 23|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
| 23|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
|-  
|-  
| 24|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''kesken''
| 24|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
|-
| 25|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''kesken''
|-  
|-  



Versio 22. lokakuuta 2025 kello 07.12

Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä.

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 21.10.2025 - 7/24)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi / Suo
1 Aulangon näkötorni Hämeenlinna Aulangonjärvi
2 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi
3 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi
4 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi
5 Idänpäänkallion lintutorni Tammela Torronsuo kesken
6 Jalavanniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi kesken
7 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi
8 Kajasteen maisematorni Evo, Hämeenlinna Pitkänniemenjärvi kesken
9 Kaukolanharjun näkötorni Saaren kansanpuisto, Tammela Pyhäjärvi, Kuivajärvi kesken
10 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi kesken
11 Kyyniönlahden lintutorni Loppi Loppijärvi kesken
12 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo kesken
13 Lintupajun lintutorni Jokioinen kesken
14 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi
15 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi kesken
16 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi kesken
17 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo kesken
18 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi kesken
19 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulinjärvi kesken
20 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi kesken
21 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue
22 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo
23 Toivajoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivajoki kesken
24 Torronsuon lintutorni Tammela Torronsuo kesken
25 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna Iso-Roine kesken

Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.