Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä
Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista. | Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista ja maisematorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. | ||
(Tilanne 20.10.2025 - 7/22) | (Tilanne 20.10.2025 - 7/22) | ||
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
! # !! Kanta-Hämeen lintutornit !! Kunta !! Järvi / Suo | ! # !! Kanta-Hämeen lintutornit !! Kunta !! Järvi / Suo | ||
|- | |- | ||
| 1|| [[ | | 1|| [[Aulangon näkötorni]]|| Hämeenlinna || Aulangonjärvi | ||
|- | |- | ||
| 2|| [[ | | 2|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi | ||
|- | |- | ||
| 3|| [[ | | 3|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Katumajärvi | ||
|- | |- | ||
| 4|| [[ | | 4|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi | ||
|- | |- | ||
| 5|| [[ | | 5|| [[Jalavanniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 6|| [[ | | 6|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi | ||
|- | |- | ||
| 7|| [[ | | 7|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 8|| [[ | | 8|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 9|| [[ | | 9|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 10|| [[ | | 10|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 11|| [[ | | 11|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 12|| [[ | | 12|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi | ||
|- | |- | ||
| 13|| [[ | | 13|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 14|| [[ | | 14|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 15|| [[ | | 15|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 16|| [[ | | 16|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 17|| [[ | | 17|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 18|| [[ | | 18|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 19|| [[ | | 19|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue | ||
|- | |- | ||
| 20|| [[ | | 20|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo | ||
|- | |- | ||
| 21|| [[ | | 21|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 22|| [[ | | 22|| [[Torronsuon lintutorni - Kiljamo]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 23|| [[ | | 23|| [[Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 24|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx | | 24|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken'' | ||
|- | |||
| 25|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx | |||
|- | |||
| 26|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx | |||
|- | |- | ||
Versio 21. lokakuuta 2025 kello 17.34
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista ja maisematorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 20.10.2025 - 7/22)
| # | Kanta-Hämeen lintutornit | Kunta | Järvi / Suo | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Aulangon näkötorni | Hämeenlinna | Aulangonjärvi | |
| 2 | Hattelmalanjärven lintutorni | Hämeenlinna | Hattelmalanjärvi | |
| 3 | Honkalanrannan lintutorni | Hämeenlinna | Katumajärvi | |
| 4 | Hukarinlahden lintutorni | Iittala, Hämeenlinna | Äimäjärvi | |
| 5 | Jalavanniemen lintutorni | Heinu, Hämeenlinna | Vanajavesi | kesken |
| 6 | Lehijärven lintutorni | Sattula, Hattula | Lehijärvi | |
| 7 | Kaukolanharjun näkötorni | Saaren kansanpuisto, Tammela | Pyhäjärvi, Kuivajärvi | kesken |
| 8 | Koijärven lintutorni | Koijärvi, Forssa | Koijärvi | kesken |
| 9 | Kyyniönlahden lintutorni | Loppi | Loppijärvi | kesken |
| 10 | Lavansuon lintutorni | Ypäjä | Lavansuo | kesken |
| 11 | Lintupajun lintutorni | Jokioinen | kesken | |
| 12 | Luulionlahden lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Alasjärvi | |
| 13 | Ormajärven lintutorni | Lammi, Hämeenlinna | Ormajärvi | kesken |
| 14 | Pehkijärven lintutorni | Teuro, Tammela | Pehkijärvi | kesken |
| 15 | Pellilänsuon lintutorni | Jokioinen | Pellilänsuo | kesken |
| 16 | Piirivuoren lintutorni | Hausjärvi | kesken | |
| 17 | Pirttikosken lintutorni | Pirttikoski, Hämeenlinna | Muulinjärvi | kesken |
| 18 | Salmistonmäen lintutorni | Forssa | Loimalammi | kesken |
| 19 | Sammalistonsuon lintutorni | Riihimäki | Sammalistonsuon kosteikkoalue | |
| 20 | Suurisuon lintutorni | Janakkala | Suurisuo | |
| 21 | Toivajoen lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Toivajoki | kesken |
| 22 | Torronsuon lintutorni - Kiljamo | Tammela | Torronsuo | kesken |
| 23 | Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio | Tammela | Torronsuo | kesken |
| 24 | Vähäniemen lintutorni | Hauho, Hämeenlinna | xx | kesken |
| 25 | xx lintutorni | xx | xx | |
| 26 | xxx lintutorni | xx | xx |
Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.