Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 1: Rivi 1:


Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista. Jokaiselle lintutornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.   
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista ja maisematorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.   
(Tilanne 20.10.2025 - 7/22)  
(Tilanne 20.10.2025 - 7/22)  


Rivi 7: Rivi 7:
! # !! Kanta-Hämeen lintutornit !! Kunta !! Järvi / Suo
! # !! Kanta-Hämeen lintutornit !! Kunta !! Järvi / Suo
|-
|-
| 1|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi
| 1|| [[Aulangon näkötorni]]|| Hämeenlinna || Aulangonjärvi
|-  
|-  
| 2|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Katumajärvi
| 2|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi
|-  
|-  
| 3|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi
| 3|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Katumajärvi
|-  
|-  
| 4|| [[Jalavanniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || ''kesken''
| 4|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi
|-  
|-  
| 5|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi
| 5|| [[Jalavanniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || ''kesken''
|-  
|-  
| 6|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken''
| 6|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi
|-  
|-  
| 7|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken''
| 7|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 8|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken''
| 8|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 9|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken''
| 9|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 10|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi
| 10|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 11|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken''
| 11|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken''
|-  
|-  
| 12|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken''
| 12|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi
|-  
|-  
| 13|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken''
| 13|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 14|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken''
| 14|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 15|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''kesken''
| 15|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 16|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken''
| 16|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken''
|-  
|-  
| 17|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
| 17|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 18|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
| 18|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken''
|-  
|-  
| 19|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
| 19|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
|-  
|-  
| 20|| [[Torronsuon lintutorni - Kiljamo]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
| 20|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
|-  
|-  
| 21|| [[Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
| 21|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
|-  
|-  
| 22|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken''
| 22|| [[Torronsuon lintutorni - Kiljamo]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 23|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
| 23|| [[Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 24|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
| 24|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken''
|-
| 25|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
|-
| 26|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
|-  
|-  



Versio 21. lokakuuta 2025 kello 17.34

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista ja maisematorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 20.10.2025 - 7/22)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi / Suo
1 Aulangon näkötorni Hämeenlinna Aulangonjärvi
2 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi
3 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi
4 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi
5 Jalavanniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi kesken
6 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi
7 Kaukolanharjun näkötorni Saaren kansanpuisto, Tammela Pyhäjärvi, Kuivajärvi kesken
8 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi kesken
9 Kyyniönlahden lintutorni Loppi Loppijärvi kesken
10 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo kesken
11 Lintupajun lintutorni Jokioinen kesken
12 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi
13 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi kesken
14 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi kesken
15 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo kesken
16 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi kesken
17 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulinjärvi kesken
18 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi kesken
19 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue
20 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo
21 Toivajoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivajoki kesken
22 Torronsuon lintutorni - Kiljamo Tammela Torronsuo kesken
23 Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio Tammela Torronsuo kesken
24 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna xx kesken
25 xx lintutorni xx xx
26 xxx lintutorni xx xx

Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.