Ero sivun ”Alhaisten lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(5 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 3: Rivi 3:
''xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...''
''xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...''


Alhaisten lintutorni sijaitsee Uurtaanjärven lintuvesikohteen yhteydessä. Uurtaanjärvi on Natura 2000 -suojelualue (FI0315003, SPA) ja valtakunnallisesti arvokas lintuvesialue (FINIBA). Ensimmäinen torni on rakennettu vuonna 1957 ja kyseessä on nykyisin kolmas torni.
Alhaisten lintutorni sijaitsee Uurtaanjärven lintuvesikohteen yhteydessä. Uurtaanjärvi on Natura 2000 -suojelualue (FI0315003, SPA) ja valtakunnallisesti arvokas lintuvesialue (FINIBA). Ensimmäinen torni on rakennettu vuonna 1957 ja kyseessä on nykyisin kolmas torni. Lintutorni ja kalasääskien kuvauspaikka on Luontomatkalu Alhainen maatilalla.  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Kuvaus!! Alhaisten luontotilan lintutorni  
! Kuvaus!! Alhaisten lintutorni - Luontomatkailu Alhainen
|-
|-
| Saapuminen || Uurtaanjärvelle saavutaan Uurtaanharjua seuraavaa tietä pitkin (Uurtaanharjuntie / yhdystie 13682). Tornin tarkka lähtöpiste ja pysäköinti kannattaa varmistaa maastossa (kohde sijaitsee Alhaisten luontotilalla). Alhaisten tilan (Luontomatkailu Alhainen / Häme Highland Honey) osoite: Uurtaanharjuntie 144, 14500 Iittala.
| Saapuminen || Uurtaanjärvelle saavutaan Uurtaanharjua seuraavaa tietä pitkin (Uurtaanharjuntie / yhdystie 13682). Tornin tarkka lähtöpiste ja pysäköinti kannattaa varmistaa maastossa (kohde sijaitsee Alhaisten luontotilalla). Alhaisten tilan (Luontomatkailu Alhainen / Häme Highland Honey) osoite: Uurtaanharjuntie 144, 14500 Iittala.
Rivi 20: Rivi 20:
|-
|-
| Huippuhavaintoja || (täydennä Tiira-/retkiraporteista  / kysymällä Luontotilan väeltä ... )
| Huippuhavaintoja || (täydennä Tiira-/retkiraporteista  / kysymällä Luontotilan väeltä ... )
|-
! Huomioitavaa
| Kohde on yksityisen matkailutilan alueella; → suositus: sovi käynnistä etukäteen.
|-
|-
| Muuta || Uurtaanjärvi on lintuvesiensuojeluohjelman kohde ja Natura-alue; huomioi pesimäaikainen rauhoitus ja liiku vain sallituilla reiteillä. Ennen vierailua ota yhteyttä Alhaisten luontotilalle. Alhaisten tilan luontokuvauksen kohteina mainitaan mm. teeren soidinpaikka sekä riista-/seurantakameroissa säännöllisesti näkyvä ilves. Alhaisten tilalla on kehitetty luonto- ja luonnonkuvausmatkailua: tilalle on valmistunut uusi sääksen kuvauspaikka ja sen yhteydessä esteetön 10-paikkainen kuvauspiilo. Tilalla on myös telttapaikkoja ja lähialueella mökkimajoitusta (tiedustelut tilalta).
| Muuta || Uurtaanjärvi on lintuvesiensuojeluohjelman kohde ja Natura-alue; huomioi pesimäaikainen rauhoitus ja liiku vain sallituilla reiteillä. Ennen vierailua ota yhteyttä Alhaisten luontotilalle. Alhaisten tilan luontokuvauksen kohteina mainitaan mm. teeren soidinpaikka sekä riista-/seurantakameroissa säännöllisesti näkyvä ilves. Alhaisten tilalla on kehitetty luonto- ja luonnonkuvausmatkailua: tilalle on valmistunut uusi sääksen kuvauspaikka ja sen yhteydessä esteetön 10-paikkainen kuvauspiilo. Tilalla on myös telttapaikkoja ja lähialueella mökkimajoitusta (tiedustelut tilalta).
|-
|-
| Perustiedot || Natura 2000 -alue FI0315003 (SPA), pinta-ala 115 ha (Natura-alueen tiedoissa). Ensimmäinen lintutorni rakennettu alun perin 1957 ja nykyisin kolmas torni.KOrkeus 6 m. Koordinaatit: (lisätään maastokäynnillä / Karttapaikan linkillä).
| Perustiedot || Valtakunnallisesti arvokas lintualue, FINIBA, #410040, Natura 2000 -alue FI0315003 (SPA), pinta-ala 115 ha. Koordinaatit: (lisätään maastokäynnillä / Karttapaikan linkillä). Ensimmäinen lintutorni rakennettu alun perin 1957 ja nykyisin kolmas torni. Korkeus 6 m.  
|}
|}


LINKIT / LÄHTEET:
LINKIT / LÄHTEET:
* [https://hamehoney.fi/en/luonto-2-0/ Alhaisten luontotila]
* [https://hamehoney.fi/en/luonto-2-0/ Alhaisten luontotila]  FB -sivujen [https://www.facebook.com/profile.php?id=61578096097142# linkki]
* Natura-kuvaus: [https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/uurtaanjarvi Uurtaanjärvi (FI0315003)]
* Natura-kuvaus: [https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/uurtaanjarvi Uurtaanjärvi (FI0315003)]
* Kalvolan luonto-opas (2004, II painos): [https://www.hameenlinna.fi/wp-content/uploads/2019/01/Kalvolan_luonto_opas_II_painos_2004.pdf Kalvolan luonto-opas (PDF)]
* Kalvolan luonto-opas (2004, II painos): [https://www.hameenlinna.fi/wp-content/uploads/2019/01/Kalvolan_luonto_opas_II_painos_2004.pdf Kalvolan luonto-opas (PDF)]

Nykyinen versio 28. joulukuuta 2025 kello 10.20

Alhaisten lintutorni Uurtaanjärvi (entinen Kalvola, nykyinen Hämeenlinna)

xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...

Alhaisten lintutorni sijaitsee Uurtaanjärven lintuvesikohteen yhteydessä. Uurtaanjärvi on Natura 2000 -suojelualue (FI0315003, SPA) ja valtakunnallisesti arvokas lintuvesialue (FINIBA). Ensimmäinen torni on rakennettu vuonna 1957 ja kyseessä on nykyisin kolmas torni. Lintutorni ja kalasääskien kuvauspaikka on Luontomatkalu Alhainen maatilalla.

Kuvaus Alhaisten lintutorni - Luontomatkailu Alhainen
Saapuminen Uurtaanjärvelle saavutaan Uurtaanharjua seuraavaa tietä pitkin (Uurtaanharjuntie / yhdystie 13682). Tornin tarkka lähtöpiste ja pysäköinti kannattaa varmistaa maastossa (kohde sijaitsee Alhaisten luontotilalla). Alhaisten tilan (Luontomatkailu Alhainen / Häme Highland Honey) osoite: Uurtaanharjuntie 144, 14500 Iittala.
Ympäristö Uurtaanjärvi on valuma-alueeltaan pieni ja osin soiden ympäröimä järvi. Vesikasvillisuus on runsasta mutta lajistollisesti yksipuolista; järviruoko muodostaa laajoja kasvustoja. Linnusto on järven kokoon nähden monipuolinen ja alueella tavataan myös ruovikkolajeja. Alhaisten tilalla ja lähialueella on myös mm. suojeltua vanhaa metsää, perinnebiotooppeja/luonnonniittyjä laiduneläimineen sekä useita kosteikkoja, jotka elävöittävät maisemaa vesilinnuston kautta
Linnusto Pesimälajistossa ja alueella tavataan mm. kurki, laulujoutsen, kuikka, kaakkuri (vierailijana), kalatiira, luhtahuitti, liro, punasotka, tukkasotka, ruskosuohaukka, pikkulepinkäinen sekä ruoko- ja rytikerttunen. Joinain vuosina on havaittu myös liejukana.
NATURA 2000 suojelulajit nuolihaukka, kurki, laulujoutsen, pikkulepinkäinen, kuikka, kalatiira, luhtahuitti, härkälintu, mustakurkku-uikku, liro, heinätavi, tukkasotka, punasotka, ruskosuohaukka
Paras lintuaika Huhti–kesäkuu (muutto ja pesimälajisto). Syysmuuttoa voi seurata loppukesästä syksyyn.
Huippuhavaintoja (täydennä Tiira-/retkiraporteista / kysymällä Luontotilan väeltä ... )
Huomioitavaa Kohde on yksityisen matkailutilan alueella; → suositus: sovi käynnistä etukäteen.
Muuta Uurtaanjärvi on lintuvesiensuojeluohjelman kohde ja Natura-alue; huomioi pesimäaikainen rauhoitus ja liiku vain sallituilla reiteillä. Ennen vierailua ota yhteyttä Alhaisten luontotilalle. Alhaisten tilan luontokuvauksen kohteina mainitaan mm. teeren soidinpaikka sekä riista-/seurantakameroissa säännöllisesti näkyvä ilves. Alhaisten tilalla on kehitetty luonto- ja luonnonkuvausmatkailua: tilalle on valmistunut uusi sääksen kuvauspaikka ja sen yhteydessä esteetön 10-paikkainen kuvauspiilo. Tilalla on myös telttapaikkoja ja lähialueella mökkimajoitusta (tiedustelut tilalta).
Perustiedot Valtakunnallisesti arvokas lintualue, FINIBA, #410040, Natura 2000 -alue FI0315003 (SPA), pinta-ala 115 ha. Koordinaatit: (lisätään maastokäynnillä / Karttapaikan linkillä). Ensimmäinen lintutorni rakennettu alun perin 1957 ja nykyisin kolmas torni. Korkeus 6 m.

LINKIT / LÄHTEET: