Ero sivun ”Luettelo Päijät-Hämeessä kuultavista yleisadiolähetystaajuuksista” versioiden välillä
imported>Tapio |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (71 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
'''Luettelo Päijät-Hämeessä kuultavista yleisradiolähetystaajuuksista'''. Päijät-Hämeessä kuuluu ainakin 73 yleisradiotaajuutta kaikkiaan 206 kanavoidusta yleisradiotaajuudesta välillä 87,5 MHz - 108,0 MHz 0,1 MHz:n kanavavälillä. Yleisesti kolmen metrin aallonpituusaluetta yleisradiolähetyksille ei ole kanavoitu tiheämpään kuin 100 kHz:n välein, mutta Itä-Euroopassa on maita jotka käyttivät yleisradiolähetyksiin 87,5 MHz - 108,0 MHz -taajuusalueen asemesta 65,8 MHz - 74,0 MHz :n taajuusaluetta, ja joissa edelleen yleisradiointi myös tällä taajuusalueella on mahdollista. Suurehkojen kaupunkien kaupallisten radioiden muodostuttua, voi esimerkiksi Venäjän federaatiossa joillain alueilla olla kanavaväli yleisen 0,1 MHz:n asemesta vaikka noin 0,03 MHz eli 100 kHz:n asemesta noin 30 kHz. | |||
Suomessa viestintäviraston myöntämä kanavaväli on vähintään 0,1 MHz ja yleensä paikallis-alueellisesti talousalueiden raja-alueita, joissa sama kanava voi kuulua yhdeltä tai useammalta taajuudelta, noin 0,3 MHz. | |||
=Taajuudet= | =Taajuudet= | ||
| Rivi 24: | Rivi 26: | ||
|[[87,9 MHz|87.9]] | |[[87,9 MHz|87.9]] | ||
|[[Radio data system|YLE YKSI]] | |[[Radio data system|YLE YKSI]] | ||
| | |[[Espoon radioasema|Espoo]]<br/>[[Espoon kaupunki|Espoo]] | ||
|[[ | |[[Yle Radio 1]] | ||
| | |KP30AW [[RIsala]] | ||
|- | |- | ||
|[[88,7 MHz|88.7]] | |[[88,7 MHz|88.7]] | ||
| Rivi 43: | Rivi 45: | ||
|[[Radio data system|YLE YKSI]] | |[[Radio data system|YLE YKSI]] | ||
| | | | ||
|[[ | |[[Yle Radio 1]] | ||
| | |KP30AW [[RIsala]] | ||
|- | |- | ||
|[[89,7 MHz|89.7]] | |[[89,7 MHz|89.7]] | ||
| Rivi 69: | Rivi 71: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[91,0 MHz|91.0]] | |||
|[[Radio data system|VOIMA]] | |||
| | |||
|[[Radio Voima]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[91,4 MHz|91.4]] | |||
|[[Radio data system|YLE PUHE]] | |||
| | |||
|[[YLE Puhe]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[91,9 MHz|91.9]] | |||
|[[Radio data system|YLEX]] | |||
| | |||
|[[YLE-X]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[92,3 MHz|92.3]] | |||
|[[Radio data system|YLEX]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[92,8 MHz|92.8]] | |[[92,8 MHz|92.8]] | ||
| Rivi 79: | Rivi 105: | ||
|[[Radio data system|YLE YKSI]] | |[[Radio data system|YLE YKSI]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | |[[Yle Radio 1]] | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |- | ||
| Rivi 87: | Rivi 113: | ||
|[[Radio Rock]] | |[[Radio Rock]] | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[93,8 MHz|93.8]] | |||
|[[Radio data system|NRJ]] | |||
| | |||
|[[Radio NRJ]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[94,0 MHz|94.0]] | |||
|[[Radio data system|YLESUOMI]] | |||
| | |||
|[[Yle Suomi]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[94,2 MHz|94.2]] | |[[94,2 MHz|94.2]] | ||
| Rivi 93: | Rivi 131: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[94,4 MHz|94.4]] | |||
|[[Radio data system|PATMOS]] | |||
| | |||
|[[Radio Patmos]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[94,7 MHz|94.7]] | |[[94,7 MHz|94.7]] | ||
| Rivi 123: | Rivi 167: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[96,2 MHz|96.2]] | |||
|[[Radio data system|RADIODEI]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[96,4 MHz|96.4]] | |||
|[[Radio data system|YLE PUHE]] | |||
| | |||
|[[Yle Puhe]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[96,6 MHz|96.6]] | |[[96,6 MHz|96.6]] | ||
| Rivi 171: | Rivi 227: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[98,1 MHz|98.1]] | |||
|[[Radio data system|SUOMIPOP]] | |||
| | |||
| | |||
| KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[98,3 MHz|98.3]] | |[[98,3 MHz|98.3]] | ||
| Rivi 183: | Rivi 245: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[98,9 MHz|98.9]] | |||
|[[Radio data system|YLE X3M]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[99,1 MHz|99.1]] | |[[99,1 MHz|99.1]] | ||
| Rivi 195: | Rivi 263: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[99,8 MHz|99.8]] | |||
|[[Radio data system|ISKELMA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[100,1 MHz|100.1]] | |||
|[[Radio data system|ISKELMA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[100,6 MHz|100.6]] | |[[100,6 MHz|100.6]] | ||
| Rivi 201: | Rivi 281: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[101,1 MHz|101.1]] | |||
|[[Radio data system|YLEVEGA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[101,3 MHz|101.3]] | |[[101,3 MHz|101.3]] | ||
| Rivi 207: | Rivi 293: | ||
|[[The Voice]] | |[[The Voice]] | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[101,5 MHz|101.5]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[101,5 MHz|101.5]] | |[[101,5 MHz|101.5]] | ||
| Rivi 213: | Rivi 305: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[101,8 MHz|101.8]] | |||
|[[Radio data system|AALTO]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[102,0 MHz|102.2]] | |[[102,0 MHz|102.2]] | ||
| Rivi 261: | Rivi 359: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[104,0 MHz|104.0]] | |||
|[[Radio data system|CITY]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[104,4 MHz|104.4]] | |[[104,4 MHz|104.4]] | ||
| Rivi 285: | Rivi 389: | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[106,2 MHz|106.2]] | |||
|[[Radio data system|NOVA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[106,4 MHz|106.4]] | |[[106,4 MHz|106.4]] | ||
| Rivi 315: | Rivi 425: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[107,2 MHz|107.2]] | |||
|[[Radio data system|SPUTNIK]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[107,4 MHz|107.4]] | |[[107,4 MHz|107.4]] | ||
| Rivi 327: | Rivi 443: | ||
| | | | ||
|[[Konnila]] | |[[Konnila]] | ||
|- | |||
|[[107,7 MHz|107.7]] | |||
|[[Radio data system|AALTO]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[107,9 MHz|107.9]] | |[[107,9 MHz|107.9]] | ||
| Rivi 339: | Rivi 461: | ||
==Havaintoruudut== | ==Havaintoruudut== | ||
::''pääartikkeli:[[Maidenhead locator]]'' | |||
[[luokka:Radioverkot]][[Category:Päijät-Häme-wiki]] | |||
Nykyinen versio 12. maaliskuuta 2023 kello 10.36
| yleisradio | ||
|---|---|---|
| 87 | 88 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 88.9 89 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 89.9 90 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 90.9 91 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 91.9 92 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 92.9 93 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 93.9 94 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 94.9 95 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 95.9 96 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 96.9 97 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 97.9 98 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 98.9 99 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 99.9 100 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 100.9 101 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 101.9 102 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 102.9 103 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 103.9 104 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 104.9 105 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 105.9 106 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 106.9 107 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 107.9 108 | .0 | ||
Luettelo Päijät-Hämeessä kuultavista yleisradiolähetystaajuuksista. Päijät-Hämeessä kuuluu ainakin 73 yleisradiotaajuutta kaikkiaan 206 kanavoidusta yleisradiotaajuudesta välillä 87,5 MHz - 108,0 MHz 0,1 MHz:n kanavavälillä. Yleisesti kolmen metrin aallonpituusaluetta yleisradiolähetyksille ei ole kanavoitu tiheämpään kuin 100 kHz:n välein, mutta Itä-Euroopassa on maita jotka käyttivät yleisradiolähetyksiin 87,5 MHz - 108,0 MHz -taajuusalueen asemesta 65,8 MHz - 74,0 MHz :n taajuusaluetta, ja joissa edelleen yleisradiointi myös tällä taajuusalueella on mahdollista. Suurehkojen kaupunkien kaupallisten radioiden muodostuttua, voi esimerkiksi Venäjän federaatiossa joillain alueilla olla kanavaväli yleisen 0,1 MHz:n asemesta vaikka noin 0,03 MHz eli 100 kHz:n asemesta noin 30 kHz.
Suomessa viestintäviraston myöntämä kanavaväli on vähintään 0,1 MHz ja yleensä paikallis-alueellisesti talousalueiden raja-alueita, joissa sama kanava voi kuulua yhdeltä tai useammalta taajuudelta, noin 0,3 MHz.
Taajuudet
Havaintoruudut
- pääartikkeli:Maidenhead locator