Ero sivun ”Pehkijärven lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
 
(7 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
'''Pehkijärven lintutorni'''  Tammela - Pehkijärvi
'''Pehkijärven lintutorni'''  Tammela - Pehkijärvi


xxxx ... tämä sivu on valmisteilla ...
Pehkijärven lintutorni tarjoaa hyvän näköalapaikan järven laajan lintukannan tarkkailuun, erityisesti kevään ja syksyn muuttoaikoina. Se on rauhallinen ja luonnonläheinen retkikohde. Pehkijärvi on maakunnallisesti arvokas lintualue (MAALI) ja se kuuluu Natura 2000 -verkostoon, mikä korostaa sen arvoa lintukohteena.


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Rivi 7: Rivi 7:
! Kuvaus!! Pehkijärven lintutorni
! Kuvaus!! Pehkijärven lintutorni
|-
|-
| Saapuminen || xxx
| Saapuminen || Opasteet ohjaavat perille Teurontieltä Loukkuhuhdantielle (n. 2 km kyläkoululta Tammelan keskustan suuntaan). Autot tulee jättää Loukkuhuhtaan talon pihaan erkitylle parkkipaikalle. Siitä on matkaa tornille noin 1 km kävellen peltotietä rantaan. Torni sijaitsee Niininiemessä.
|-
|-
| Ympäristö || xxx
| Ympäristö ||Pehkijärvi on kapea ja pitkä läpivirtausjärvi Loimijoen vesistön yläosassa. Järvikorte on valtalajina ilmaversoiskasvillisuudessa. Länsipään vetinen osa on linnustollisesti arvokkain osa järveä.
|-
|-
| Linnusto || xxx
| Linnusto || Järvi on kortteikkoinen ja tunnettu muun muassa seuraavista lajeista: mustakurkku-uikku, härkälintu, punasotka, tukkasotka, uivelo, kaulushaikara, kurki, luhtahuitti, liro, ruskosuohaukka, nokikana, ja laulujoutsen. Kevät- ja syysmuuttojen aikaan laulujoutsenten levähdyspaikka.
|-
|-
| Paras lintuaika || xxx
| NATURA 2000 suojelulajit ||naurulokki, pikkulokki, kurki, laulujoutsen, nuolihaukka, uivelo, kalatiira, liro, härkälintu, luhtahuitti, punajalkaviklo, mustakurkku-uikku, jouhisorsa, lapasorsa, heinätavi, kaulushaikara, punasotka, tukkasotka, ruskosuohaukka
|-
|-
| Huippuhavaintoja || xxx
| Paras lintuaika || huhti-lokakuu
|-
|-
| Muuta || xxx
| Huippuhavaintoja || morsiosorsa ja mandariinisorsa.
|-
|-
| Perustiedot || koordinaatit: 6764810:3361983, korkeus: n. 5 m 1-taso, avoin/katettu, n. 15 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi 2xxx, 
| Muuta || Lintutornin yhteydessä on siisti ja tunnelmallinen laavu tulipaikkoineen, mikä tekee paikasta sopivan pidempäänkin retkeilyyn. Paikalla on myös puucee. Tornissa 2. tasolla pöytä ja penkit ja myös havaintovihko, kansiossa kuvia luonnosta ja lintukirja. Kannattaa poiketa myös Teuron kylän luontopolulla, jossa esitellään lintuja ja lintupönttöjä.
|-
| Perustiedot || Maakunnallisesti arvokas lintualue MAALI #410004 ja NATURA 2000 alue. Koordinaatit: 6749410:330386 korkeus: n.7 m 3-tasoa, katettu, n. 15 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi 2016. Tornia ylläpitää paikallinen Pehkijärvi-yhdistys.
|}
|}


LINKIT / LÄHTEET:  
LINKIT / LÄHTEET:  
* [http://www.birdlifekantahame.fi/harrastus/retkeilykohteet BirdLife Kanta-Häme retkikohteet]  
* Pehkijärven lintutornin [https://www.kodinpaikka.fi/teuro-kuuslammi/pehkijarven-lintutorni/ verkkosivu]
* Kartta
* Kanta-Hämeen lintutornien [https://www.google.com/maps/d/edit?mid=16kzf_tk2z1iQ9LxK60Elq1gKri2NYvU&usp=sharing kartta Google Mapsissa]
* Järviwiki Pehkijärvi
* Pehkijärven lintutorni [https://www.facebook.com/pages/Pehkij%C3%A4rven%20Lintutorni/977560965614995/ FB -sivu]
* https://www.kodinpaikka.fi/teuro-kuuslammi/pehkijarven-lintutorni/
* [https://tiedostot.birdlife.fi/alueet/maali/lhlh-maali-raportti.pdf Lounais-Hämeen lintuharrastajat ry. (2015) Lounais-Hämeen maakunnallisesti tärkeät lintualueet.]
* Jan Södersved (2005) Lintutornit. BirdLife. Suomi Finland.
* [https://www.jarviwiki.fi/wiki/Pehkij%C3%A4rvi_(35.933.1.001) Järviwiki Pehkijärvi]
* Pehkijärven [https://www.ymparisto.fi/fi/luonto-vesistot-ja-meri/luonnon-monimuotoisuus/suojelu-ennallistaminen-ja-luonnonhoito/natura-2000-alueet/pehkijarvi NATURA 2000 alueen kuvaus]


[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Tammela]]
[[Luokka:Lintutornit]][[Luokka:Tammela]]

Nykyinen versio 27. joulukuuta 2025 kello 17.00

Pehkijärven lintutorni Tammela - Pehkijärvi

Pehkijärven lintutorni tarjoaa hyvän näköalapaikan järven laajan lintukannan tarkkailuun, erityisesti kevään ja syksyn muuttoaikoina. Se on rauhallinen ja luonnonläheinen retkikohde. Pehkijärvi on maakunnallisesti arvokas lintualue (MAALI) ja se kuuluu Natura 2000 -verkostoon, mikä korostaa sen arvoa lintukohteena.

Kuvaus Pehkijärven lintutorni
Saapuminen Opasteet ohjaavat perille Teurontieltä Loukkuhuhdantielle (n. 2 km kyläkoululta Tammelan keskustan suuntaan). Autot tulee jättää Loukkuhuhtaan talon pihaan erkitylle parkkipaikalle. Siitä on matkaa tornille noin 1 km kävellen peltotietä rantaan. Torni sijaitsee Niininiemessä.
Ympäristö Pehkijärvi on kapea ja pitkä läpivirtausjärvi Loimijoen vesistön yläosassa. Järvikorte on valtalajina ilmaversoiskasvillisuudessa. Länsipään vetinen osa on linnustollisesti arvokkain osa järveä.
Linnusto Järvi on kortteikkoinen ja tunnettu muun muassa seuraavista lajeista: mustakurkku-uikku, härkälintu, punasotka, tukkasotka, uivelo, kaulushaikara, kurki, luhtahuitti, liro, ruskosuohaukka, nokikana, ja laulujoutsen. Kevät- ja syysmuuttojen aikaan laulujoutsenten levähdyspaikka.
NATURA 2000 suojelulajit naurulokki, pikkulokki, kurki, laulujoutsen, nuolihaukka, uivelo, kalatiira, liro, härkälintu, luhtahuitti, punajalkaviklo, mustakurkku-uikku, jouhisorsa, lapasorsa, heinätavi, kaulushaikara, punasotka, tukkasotka, ruskosuohaukka
Paras lintuaika huhti-lokakuu
Huippuhavaintoja morsiosorsa ja mandariinisorsa.
Muuta Lintutornin yhteydessä on siisti ja tunnelmallinen laavu tulipaikkoineen, mikä tekee paikasta sopivan pidempäänkin retkeilyyn. Paikalla on myös puucee. Tornissa 2. tasolla pöytä ja penkit ja myös havaintovihko, kansiossa kuvia luonnosta ja lintukirja. Kannattaa poiketa myös Teuron kylän luontopolulla, jossa esitellään lintuja ja lintupönttöjä.
Perustiedot Maakunnallisesti arvokas lintualue MAALI #410004 ja NATURA 2000 alue. Koordinaatit: 6749410:330386 korkeus: n.7 m 3-tasoa, katettu, n. 15 hengelle, vakaus 4, rakennusvuosi 2016. Tornia ylläpitää paikallinen Pehkijärvi-yhdistys.

LINKIT / LÄHTEET: