Ero sivun ”Ilorannan lintutorni” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 8: Rivi 8:
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
! Kuvaus
! Kuvaus!! Ilorannan lintutorni
|| Matkailutilan alueella sijaitseva lintutorni Iso-Roineen rannassa.
|-
|-
|Saapuminen || Osoite navigaattoriin: Rukkoilantie 129, 14700 Hauho (Hämeenlinna). VT12:lta tielle 3223 (Sappeentie) n. 3 km, vasemmalle Lehdesmäentielle ja heti oikealle Rukkoilantielle. Iloranta näkyy vasemmalla. Pysäköinti Ilorannan pihapiirissä (aluekartassa merkitty “P”).  
|Saapuminen || Osoite navigaattoriin: Rukkoilantie 129, 14700 Hauho (Hämeenlinna). VT12:lta tielle 3223 (Sappeentie) n. 3 km, vasemmalle Lehdesmäentielle ja heti oikealle Rukkoilantielle. Iloranta näkyy vasemmalla. Pysäköinti Ilorannan pihapiirissä (aluekartassa merkitty “P”).  
|-
! Ympäristö
|| Ilorannan matkailutilan alueella sijaitseva lintutorni Iso-Roineen rannassa.
|-
|-
! Esteettömyys
! Esteettömyys

Versio 25. joulukuuta 2025 kello 23.38

Ilorannan lintutorni - Hauho, Hämeenlinna - Iso-Roine

... sivu on kesken ...

Ilorannan lintutorni sijaitsee Ilorannan maaseutumatkailutilan alueella Rukkoilassa (Hauho, Hämeenlinna), Iso-Roineen rannalla. Tornilta voi seurata lintujen muuttoa erityisesti keväisin ja syksyisin.

Kuvaus Ilorannan lintutorni
Saapuminen Osoite navigaattoriin: Rukkoilantie 129, 14700 Hauho (Hämeenlinna). VT12:lta tielle 3223 (Sappeentie) n. 3 km, vasemmalle Lehdesmäentielle ja heti oikealle Rukkoilantielle. Iloranta näkyy vasemmalla. Pysäköinti Ilorannan pihapiirissä (aluekartassa merkitty “P”).
Ympäristö Ilorannan matkailutilan alueella sijaitseva lintutorni Iso-Roineen rannassa.
Esteettömyys Luontopolut ovat kapeita ja luonnontilaisia; reitti ja torni eivät välttämättä sovellu liikkumisesteisille.
Paras lintuaika Kevät- ja syysmuutto.
Huomioitavaa Kohde on yksityisen matkailutilan alueella; Hauhon luonto-oppaassa lintutorni mainitaan “varattavana” → suositus: sovi käynnistä etukäteen.

Lähteet ja linkit: