Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (16 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä. | Suomi on lintutornien luvattu maa ja Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä. | ||
Suomessa on | Suomessa on yli 500 lintutornia. Ja lintutorneja on meillä täällä Suomessa eniten väkilukuun suhteutettuna. Ensimmäiset rakennettiin vuosina 1959 ja 1964, mutta suurin osa on rakennettu 1980- ja 1990-luvuilla. Osa torneista alkaa olla korjauksen tarpeessa ja uusiakin torneja kaivataan kanavoimaan kasvavien luontoharrastajajoukkojen liikkumista luontokohteilla. | ||
Vuodesta 1994 lähtien on järjestetty vuosittain keväisin [https://www.birdlife.fi/tapahtumat/tornien-taisto/ Tornien taisto], jossa joukkueet kisailevat lintujen havainnoimisessa. | |||
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. | Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. | ||
(Tilanne | |||
MAALI = maakunnallisesti tärkeä lintualue | |||
FINIBA = kansallisesti tärkeä lintualue | |||
IBA = Important Bird and Biodiversity Area | |||
(Tilanne 25.11.2025 - 9/28) | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! # !! Kanta-Hämeen lintutornit !! Kunta !! Järvi/Suo !! Rakennusvuosi | ! # !! Kanta-Hämeen lintutornit !! Kunta !! Järvi/Suo !! Kuvaus !! Rakennusvuosi | ||
|- | |- | ||
| 1|| [[Aulangon näkötorni]]|| Hämeenlinna || Aulangonjärvi || 1907 | | 1|| [[Aulangon näkötorni]]|| Hämeenlinna || Aulangonjärvi || Historiallinen näkötorni || 1907 | ||
|- | |- | ||
| 2|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi || 1983, peruskorjattu 2003 | | 2|| [[Hattelmalanjärven lintutorni]]|| Hämeenlinna || Hattelmalanjärvi || Klassinen lintujärvi + torni MAALI-lintujärvi || 1983, peruskorjattu 2003 | ||
|- | |- | ||
| 3|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Katumajärvi || 2015 | | 3|| [[Honkalanrannan lintutorni]]|| Hämeenlinna || Katumajärvi || Yksityinen suojelualue, torni ja laavu || 2015 | ||
|- | |- | ||
| 4|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi || 2024 | | 4|| [[Hukarinlahden lintutorni]]|| Iittala, Hämeenlinna || Äimäjärvi || Äimäjärven MAALI-alueella || 2024 | ||
|- | |- | ||
| 5|| [[Idänpäänkallion lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''sivu kesken'' | | 5|| [[Idänpäänkallion lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || Torronsuon kansallispuiston torni. MAALI/ FINIBA/IBA || 1990-luvulla ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 6|| [[Jalavanniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || ''sivu kesken'' | | 6|| [[Jalavanniemen lintutorni]]|| Heinu, Hämeenlinna || Vanajavesi || Vanajavedes lintuvesialueen laidalla. MAALI / FINIBA ||''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 7|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi || 2025 | | 7|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi || MAALI/ FINIBA-lintujärvi || 2025 | ||
|- | |- | ||
| 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || ''sivu kesken'' | | 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || FINIBA metsäalue|| ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 9|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || | | 9|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || Historiallinen maisematorni|| 1926 | ||
|- | |- | ||
| 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''sivu kesken'' | | 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || Kansallisesti (FINIBA) ja maakunnallisesti tärkeä (MAALI) tärkeä lintuvesi || 1978, 2018 ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 11|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''sivu kesken'' | | 11|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || Kosteikkokohde Loppijärven rannalla || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 12|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''sivu kesken'' | | 12|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || Suokohde Jokioinen–Ypäjä-alueella MAALI-alue|| ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 13|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''sivu kesken'' | | 13|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || MAALI / FINIBA -kerääntymäalue hanhille ja kahlaajille || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 14|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi || 2017 | | 14|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi || Kosteikko ja tärkeä lintuvesi. || 2017 | ||
|- | |- | ||
| 15|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || 2018 ''sivu kesken'' | | 15|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || MAALI -lintuvesi Lammin pohjoispuolella || 2018 ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 16|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || '' sivu kesken'' | | 16|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || Kosteikkokohde, MAALI-lintualue || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 17|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''sivu kesken'' | | 17|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || Suo- ja kosteikkoalue, MAALI-kohde ||''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 18|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''sivu kesken'' | | 18|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || Näkö- ja lintutorni Hausjärvellä. || 1999 ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 19|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''sivu kesken'' | | 19|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || Näkymät Muulinjärvelle ja ympäröiville soille. (MAALI /FINIPA) || 1993 ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''sivu kesken'' | | 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || Forssan tärkeä kosteikko- ja lintuvesikohde MAALI|| ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 21|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue || 2013 | | 21|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue || Kosteikkoalue turvetuotantoalueella || 2013 | ||
|- | |- | ||
| 22|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo || | | 22|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo || Suokohde Janakkalassa (MAALI) || | ||
|- | |- | ||
| 23|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''sivu kesken'' | | 23|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || Merkittävä lintuvesi ja kosteikko. MAALI- ja FINIBA -alue || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 24|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''sivu kesken'' | | 24|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || Kanta-Hämeen merkittävin IBA/FINIBA/MAALI-lintualue, laaja keidassuo. || ''sivu kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 25|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''sivu kesken'' | | 25|| [[Vesilinna näkötorni]]|| Riihimäki|| || Näkötorni sijaitsee Sammalistonsuon lentoreitillä MAALI-alue|| ''sivu kesken'' | ||
|- | |||
| 26|| [[Vintti Pehtoorin näkötorni]]|| Tammela || Susikas || Yksityinen maisema- ja lintutorni Tammelan metsämaisemissa|| ''sivu kesken'' | |||
|- | |||
| 27|| [[Vuorenharjun näkötorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Hauhonselkä|| Hauhon kirkonkylän lintuvedet, FINIBA- ja MAALI-alue || 2008 ''sivu kesken'' | |||
|- | |||
| 28|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || FINIBA- ja MAALI-alue Iso-& Vähä-Roineen kokonaisuudessa || ''sivu kesken'' | |||
|- | |- | ||
| Rivi 65: | Rivi 78: | ||
Ylen [https://yle.fi/a/3-7843933 kirjoitus] Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista. | Ylen [https://yle.fi/a/3-7843933 kirjoitus] Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista. | ||
Tänne Google maps [https://www.google.com/maps/d/edit?mid=16kzf_tk2z1iQ9LxK60Elq1gKri2NYvU&usp=sharing karttaan] on kerätty niiden lintutornien sijaintitiedot, jotka ovat tiedossa. | |||
[[Luokka:Lintutornit]] | [[Luokka:Lintutornit]] | ||
Nykyinen versio 25. marraskuuta 2025 kello 22.46
Suomi on lintutornien luvattu maa ja Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä.
Suomessa on yli 500 lintutornia. Ja lintutorneja on meillä täällä Suomessa eniten väkilukuun suhteutettuna. Ensimmäiset rakennettiin vuosina 1959 ja 1964, mutta suurin osa on rakennettu 1980- ja 1990-luvuilla. Osa torneista alkaa olla korjauksen tarpeessa ja uusiakin torneja kaivataan kanavoimaan kasvavien luontoharrastajajoukkojen liikkumista luontokohteilla.
Vuodesta 1994 lähtien on järjestetty vuosittain keväisin Tornien taisto, jossa joukkueet kisailevat lintujen havainnoimisessa.
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.
MAALI = maakunnallisesti tärkeä lintualue FINIBA = kansallisesti tärkeä lintualue IBA = Important Bird and Biodiversity Area
(Tilanne 25.11.2025 - 9/28)
| # | Kanta-Hämeen lintutornit | Kunta | Järvi/Suo | Kuvaus | Rakennusvuosi |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Aulangon näkötorni | Hämeenlinna | Aulangonjärvi | Historiallinen näkötorni | 1907 |
| 2 | Hattelmalanjärven lintutorni | Hämeenlinna | Hattelmalanjärvi | Klassinen lintujärvi + torni MAALI-lintujärvi | 1983, peruskorjattu 2003 |
| 3 | Honkalanrannan lintutorni | Hämeenlinna | Katumajärvi | Yksityinen suojelualue, torni ja laavu | 2015 |
| 4 | Hukarinlahden lintutorni | Iittala, Hämeenlinna | Äimäjärvi | Äimäjärven MAALI-alueella | 2024 |
| 5 | Idänpäänkallion lintutorni | Tammela | Torronsuo | Torronsuon kansallispuiston torni. MAALI/ FINIBA/IBA | 1990-luvulla sivu kesken |
| 6 | Jalavanniemen lintutorni | Heinu, Hämeenlinna | Vanajavesi | Vanajavedes lintuvesialueen laidalla. MAALI / FINIBA | sivu kesken |
| 7 | Lehijärven lintutorni | Sattula, Hattula | Lehijärvi | MAALI/ FINIBA-lintujärvi | 2025 |
| 8 | Kajasteen maisematorni | Evo, Hämeenlinna | Pitkänniemenjärvi | FINIBA metsäalue | sivu kesken |
| 9 | Kaukolanharjun näkötorni | Saaren kansanpuisto, Tammela | Pyhäjärvi, Kuivajärvi | Historiallinen maisematorni | 1926 |
| 10 | Koijärven lintutorni | Koijärvi, Forssa | Koijärvi | Kansallisesti (FINIBA) ja maakunnallisesti tärkeä (MAALI) tärkeä lintuvesi | 1978, 2018 sivu kesken |
| 11 | Kyyniönlahden lintutorni | Loppi | Loppijärvi | Kosteikkokohde Loppijärven rannalla | sivu kesken |
| 12 | Lavansuon lintutorni | Ypäjä | Lavansuo | Suokohde Jokioinen–Ypäjä-alueella MAALI-alue | sivu kesken |
| 13 | Lintupajun lintutorni | Jokioinen | MAALI / FINIBA -kerääntymäalue hanhille ja kahlaajille | sivu kesken | |
| 14 | Luulionlahden lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Alasjärvi | Kosteikko ja tärkeä lintuvesi. | 2017 |
| 15 | Ormajärven lintutorni | Lammi, Hämeenlinna | Ormajärvi | MAALI -lintuvesi Lammin pohjoispuolella | 2018 sivu kesken |
| 16 | Pehkijärven lintutorni | Teuro, Tammela | Pehkijärvi | Kosteikkokohde, MAALI-lintualue | sivu kesken |
| 17 | Pellilänsuon lintutorni | Jokioinen | Pellilänsuo | Suo- ja kosteikkoalue, MAALI-kohde | sivu kesken |
| 18 | Piirivuoren lintutorni | Hausjärvi | Näkö- ja lintutorni Hausjärvellä. | 1999 sivu kesken | |
| 19 | Pirttikosken lintutorni | Pirttikoski, Hämeenlinna | Muulinjärvi | Näkymät Muulinjärvelle ja ympäröiville soille. (MAALI /FINIPA) | 1993 sivu kesken |
| 20 | Salmistonmäen lintutorni | Forssa | Loimalammi | Forssan tärkeä kosteikko- ja lintuvesikohde MAALI | sivu kesken |
| 21 | Sammalistonsuon lintutorni | Riihimäki | Sammalistonsuon kosteikkoalue | Kosteikkoalue turvetuotantoalueella | 2013 |
| 22 | Suurisuon lintutorni | Janakkala | Suurisuo | Suokohde Janakkalassa (MAALI) | |
| 23 | Toivajoen lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Toivajoki | Merkittävä lintuvesi ja kosteikko. MAALI- ja FINIBA -alue | sivu kesken |
| 24 | Torronsuon lintutorni | Tammela | Torronsuo | Kanta-Hämeen merkittävin IBA/FINIBA/MAALI-lintualue, laaja keidassuo. | sivu kesken |
| 25 | Vesilinna näkötorni | Riihimäki | Näkötorni sijaitsee Sammalistonsuon lentoreitillä MAALI-alue | sivu kesken | |
| 26 | Vintti Pehtoorin näkötorni | Tammela | Susikas | Yksityinen maisema- ja lintutorni Tammelan metsämaisemissa | sivu kesken |
| 27 | Vuorenharjun näkötorni | Hauho, Hämeenlinna | Hauhonselkä | Hauhon kirkonkylän lintuvedet, FINIBA- ja MAALI-alue | 2008 sivu kesken |
| 28 | Vähäniemen lintutorni | Hauho, Hämeenlinna | Iso-Roine | FINIBA- ja MAALI-alue Iso-& Vähä-Roineen kokonaisuudessa | sivu kesken |
Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.
Tänne Google maps karttaan on kerätty niiden lintutornien sijaintitiedot, jotka ovat tiedossa.