Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä
Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 22: | Rivi 22: | ||
| 7|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi | | 7|| [[Lehijärven lintutorni]]|| Sattula, Hattula || Lehijärvi | ||
|- | |- | ||
| 8|| [[ | | 8|| [[Kajasteen maisematorni]]|| Evo, Hämeenlinna || Pitkänniemenjärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 9|| [[ | | 9|| [[Kaukolanharjun näkötorni]]|| Saaren kansanpuisto, Tammela|| Pyhäjärvi, Kuivajärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 10|| [[ | | 10|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 11|| [[ | | 11|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 12|| [[ | | 12|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 13|| [[ | | 13|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 14|| [[ | | 14|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi | ||
|- | |- | ||
| 15|| [[ | | 15|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 16|| [[ | | 16|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 17|| [[ | | 17|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 18|| [[ | | 18|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 19|| [[ | | 19|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulinjärvi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 20|| [[ | | 20|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 21|| [[ | | 21|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue | ||
|- | |- | ||
| 22|| [[ | | 22|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo | ||
|- | |- | ||
| 23|| [[ | | 23|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken'' | ||
|- | |- | ||
| 24|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''kesken'' | | 24|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken'' | ||
|- | |||
| 25|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| Iso-Roine || ''kesken'' | |||
|- | |- | ||
Versio 22. lokakuuta 2025 kello 07.12
Kanta-Häme on lintuharrastajalle erinomainen alue, ja sieltä löytyy useita lintutorneja eri puolilta maakuntaa. Lintutornit sijaitsevat usein arvokkailla lintuvesillä, kosteikoilla tai muuttoreiteillä. Monet tornit sijaitsevat luonnonsuojelualueilla tai niiden välittömässä läheisyydessä.
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Kanta-Hämeen lintutorneista, luontotorneista, ja myös maisematorneista ja näkötorneista. Jokaisella tornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 21.10.2025 - 7/24)
| # | Kanta-Hämeen lintutornit | Kunta | Järvi / Suo | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Aulangon näkötorni | Hämeenlinna | Aulangonjärvi | |
| 2 | Hattelmalanjärven lintutorni | Hämeenlinna | Hattelmalanjärvi | |
| 3 | Honkalanrannan lintutorni | Hämeenlinna | Katumajärvi | |
| 4 | Hukarinlahden lintutorni | Iittala, Hämeenlinna | Äimäjärvi | |
| 5 | Idänpäänkallion lintutorni | Tammela | Torronsuo | kesken |
| 6 | Jalavanniemen lintutorni | Heinu, Hämeenlinna | Vanajavesi | kesken |
| 7 | Lehijärven lintutorni | Sattula, Hattula | Lehijärvi | |
| 8 | Kajasteen maisematorni | Evo, Hämeenlinna | Pitkänniemenjärvi | kesken |
| 9 | Kaukolanharjun näkötorni | Saaren kansanpuisto, Tammela | Pyhäjärvi, Kuivajärvi | kesken |
| 10 | Koijärven lintutorni | Koijärvi, Forssa | Koijärvi | kesken |
| 11 | Kyyniönlahden lintutorni | Loppi | Loppijärvi | kesken |
| 12 | Lavansuon lintutorni | Ypäjä | Lavansuo | kesken |
| 13 | Lintupajun lintutorni | Jokioinen | kesken | |
| 14 | Luulionlahden lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Alasjärvi | |
| 15 | Ormajärven lintutorni | Lammi, Hämeenlinna | Ormajärvi | kesken |
| 16 | Pehkijärven lintutorni | Teuro, Tammela | Pehkijärvi | kesken |
| 17 | Pellilänsuon lintutorni | Jokioinen | Pellilänsuo | kesken |
| 18 | Piirivuoren lintutorni | Hausjärvi | kesken | |
| 19 | Pirttikosken lintutorni | Pirttikoski, Hämeenlinna | Muulinjärvi | kesken |
| 20 | Salmistonmäen lintutorni | Forssa | Loimalammi | kesken |
| 21 | Sammalistonsuon lintutorni | Riihimäki | Sammalistonsuon kosteikkoalue | |
| 22 | Suurisuon lintutorni | Janakkala | Suurisuo | |
| 23 | Toivajoen lintutorni | Tervakoski, Janakkala | Toivajoki | kesken |
| 24 | Torronsuon lintutorni | Tammela | Torronsuo | kesken |
| 25 | Vähäniemen lintutorni | Hauho, Hämeenlinna | Iso-Roine | kesken |
Ylen kirjoitus Jouko Alhaisesta, joka on tehnyt monet Kanta-Hämeen lintutorneista.