Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 45: Rivi 45:
| 19|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
| 19|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
|-  
|-  
| 20|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
| 20|| [[Torronsuon lintutorni - Kiljamo]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 21|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken''
| 21|| [[Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 22|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
| 22|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken''
|-  
|-  
| 23|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
| 23|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
|-
| 24|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
|-  
|-  



Versio 20. lokakuuta 2025 kello 17.27

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Hämeen lintutorneista. Jokaiselle lintutornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 19.10.2025 - 7/21)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi / Suo
1 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi
2 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi
3 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi
4 Jalavanniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi kesken
5 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi
6 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi kesken
7 Kyyniönlahden lintutorni Loppi Loppijärvi kesken
8 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo kesken
9 Lintupajun lintutorni Jokioinen kesken
10 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi
11 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi kesken
12 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi kesken
13 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo kesken
14 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi kesken
15 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulinjärvi kesken
16 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi kesken
17 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue
18 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo
19 Toivajoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivajoki kesken
20 Torronsuon lintutorni - Kiljamo Tammela Torronsuo kesken
21 Torronsuon lintutorni - Idänpäänkallio Tammela Torronsuo kesken
22 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna xx kesken
23 xx lintutorni xx xx
24 xxx lintutorni xx xx