Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 1: Rivi 1:


Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Hämeen lintutorneista. Jokaiselle lintutornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.   
Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Hämeen lintutorneista. Jokaiselle lintutornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu.   
(Tilanne 19.10.2025 - 7/20)  
(Tilanne 19.10.2025 - 7/21)  


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Rivi 19: Rivi 19:
| 6|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken''
| 6|| [[Koijärven lintutorni]]|| Koijärvi, Forssa|| Koijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 7|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken''
| 7|| [[Kyyniönlahden lintutorni]]|| Loppi|| Loppijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 8|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken''
| 8|| [[Lavansuon lintutorni]]|| Ypäjä || Lavansuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 9|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi
| 9|| [[Lintupajun lintutorni]]|| Jokioinen|| || ''kesken''
|-  
|-  
| 10|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken''
| 10|| [[Luulionlahden lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala || Alasjärvi
|-  
|-  
| 11|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken''
| 11|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 12|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken''
| 12|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 13|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken''
| 13|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 14|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulijärvi || ''kesken''
| 14|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi || || ''kesken''
|-  
|-  
| 15|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken''
| 15|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulijärvi || ''kesken''
|-  
|-  
| 16|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
| 16|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi || ''kesken''
|-  
|-  
| 17|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
| 17|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
|-  
|-  
| 18|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
| 18|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
|-  
|-  
| 19|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
| 19|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki || ''kesken''
|-  
|-  
| 20|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken''
| 20|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo || ''kesken''
|-  
|-  
| 21|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
| 21|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx || ''kesken''
|-  
|-  
| 22|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
| 22|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
|-
| 23|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
|-  
|-  



Versio 19. lokakuuta 2025 kello 20.49

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Hämeen lintutorneista. Jokaiselle lintutornilla on oma sivu, jotka on linkitetty alla olevaan taulukkoon. Sivut täydennetään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 19.10.2025 - 7/21)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi / Suo
1 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi
2 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi
3 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi
4 Jalavanniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi kesken
5 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi
6 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi kesken
7 Kyyniönlahden lintutorni Loppi Loppijärvi kesken
8 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo kesken
9 Lintupajun lintutorni Jokioinen kesken
10 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi
11 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi kesken
12 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi kesken
13 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo kesken
14 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi kesken
15 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulijärvi kesken
16 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi kesken
17 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue
18 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo
19 Toivajoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivajoki kesken
20 Torronsuon lintutorni Tammela Torronsuo kesken
21 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna xx kesken
22 xx lintutorni xx xx
23 xxx lintutorni xx xx