Ero sivun ”Hämeen lintutornit” versioiden välillä

Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Rivi 27: Rivi 27:
| 10|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi
| 10|| [[Ormajärven lintutorni]]|| Lammi, Hämeenlinna || Ormajärvi
|-  
|-  
| 11|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo
| 11|| [[Pehkijärven lintutorni]]|| Teuro, Tammela|| Pehkijärvi
|-  
|-  
| 12|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi ||  
| 12|| [[Pellilänsuon lintutorni]]|| Jokioinen || Pellilänsuo
|-  
|-  
| 13|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulijärvi
| 13|| [[Piirivuoren lintutorni]]|| Hausjärvi ||  
|-  
|-  
| 14|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi
| 14|| [[Pirttikosken lintutorni]]|| Pirttikoski, Hämeenlinna || Muulijärvi
|-  
|-  
| 15|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
| 15|| [[Salmistonmäen lintutorni]]|| Forssa || Loimalammi
|-  
|-  
| 16|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
| 16|| [[Sammalistonsuon lintutorni]]|| Riihimäki || Sammalistonsuon kosteikkoalue
|-  
|-  
| 17|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki
| 17|| [[Suurisuon lintutorni]]|| Janakkala|| Suurisuo
|-  
|-  
| 18|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo
| 18|| [[Toivajoen lintutorni]]|| Tervakoski, Janakkala|| Toivajoki
|-  
|-  
| 19|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx
| 19|| [[Torronsuon lintutorni]]|| Tammela || Torronsuo
|-  
|-  
| 20|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
| 20|| [[Vähäniemen lintutorni]]|| Hauho, Hämeenlinna|| xx
|-  
|-  
| 21|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
| 21|| [[xx lintutorni]]|| xx || xx
|-
| 22|| [[xxx lintutorni]]|| xx || xx
|-  
|-  



Versio 19. lokakuuta 2025 kello 18.56

Tälle sivulle koostetaan vähitellen tietoja Hämeen lintutorneista. Jokaiselle lintutornille tehdään oma sivu, jotka linkitetään alla olevaan taulukkoon. Sivut lisätään sen jälkeen kun tornilla on vierailtu ja tiedot tarkistettu. (Tilanne 19.10.2025 - 7/19)

# Kanta-Hämeen lintutornit Kunta Järvi / Suo
1 Hattelmalanjärven lintutorni Hämeenlinna Hattelmalanjärvi
2 Honkalanrannan lintutorni Hämeenlinna Katumajärvi
3 Hukarinlahden lintutorni Iittala, Hämeenlinna Äimäjärvi
4 Jalavanniemen lintutorni Heinu, Hämeenlinna Vanajavesi
5 Lehijärven lintutorni Sattula, Hattula Lehijärvi
6 Koijärven lintutorni Koijärvi, Forssa Koijärvi
7 Lavansuon lintutorni Ypäjä Lavansuo
8 Lintupajun lintutorni Jokioinen
9 Luulionlahden lintutorni Tervakoski, Janakkala Alasjärvi
10 Ormajärven lintutorni Lammi, Hämeenlinna Ormajärvi
11 Pehkijärven lintutorni Teuro, Tammela Pehkijärvi
12 Pellilänsuon lintutorni Jokioinen Pellilänsuo
13 Piirivuoren lintutorni Hausjärvi
14 Pirttikosken lintutorni Pirttikoski, Hämeenlinna Muulijärvi
15 Salmistonmäen lintutorni Forssa Loimalammi
16 Sammalistonsuon lintutorni Riihimäki Sammalistonsuon kosteikkoalue
17 Suurisuon lintutorni Janakkala Suurisuo
18 Toivajoen lintutorni Tervakoski, Janakkala Toivajoki
19 Torronsuon lintutorni Tammela Torronsuo
20 Vähäniemen lintutorni Hauho, Hämeenlinna xx
21 xx lintutorni xx xx
22 xxx lintutorni xx xx