Ero sivun ”Lammin evankelis-luterilainen seurakunta” versioiden välillä
Häme-Wikistä
(Ak: Uusi sivu: '''Lammin evankelis-luterilainen seurakunta''' on Lammilla oleva Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunta, joka perustettiin jo enne...) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (4 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Lammin evankelis-luterilainen seurakunta''' on Lammilla oleva [[Suomen evankelis-luterilainen kirkko|Suomen evankelis-luterilaisen kirkon]] seurakunta, | {| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #FFFF66;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" | ||
! bgcolor="#FFFF66" colspan="3" align="center" style="border-bottom:1px solid"|Lammin evankelis-luterilainen seurakunta | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [paikka kuvalle] | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [kuvaselite] | |||
|- | |||
! bgcolor="#FFFF66" colspan="3"| [[Hämeenlinnan rovastikunta]] | |||
|- | |||
! bgcolor="#FFFF66" colspan="3"| [[Tampereen hiippakunta]] | |||
|- | |||
| verkko-osoite || colspan="2" | http://www.hameenlinnanseurakunnat.fi/seurakunnat/lammi | |||
|- | |||
| osoite || colspan="2" | Katariinantie 2 (postilokero 12), FI-16901 LAMMI | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
| kirkot || colspan="2" | [[Lammin kirkko]] | |||
|- | |||
| leirikeskukset || colspan="2" | [[Kaunisniemen leirikeskus]] | |||
|- | |||
| seurakuntatalo || colspan="2" | [[Lammin seurakuntatalo]] | |||
|- | |||
| yhteydet || colspan="2" | +358 40 8049500 | |||
|} | |||
'''Lammin evankelis-luterilainen seurakunta''' on Lammilla oleva [[Suomen evankelis-luterilainen kirkko|Suomen evankelis-luterilaisen kirkon]] seurakunta, josta on maininta ajalta ennen uskonpuhdistusta katolisella kaudella 1374. Lammin seurakunta vastasi myös maallisesta paikallishallinnosta ennen kuin 1865 kunnallisasetuksella muodostui [[Lammin kunta]]. | |||
[[luokka:Lammi]][[Category:Häme-Wiki]] | |||
Nykyinen versio 7. kesäkuuta 2023 kello 14.07
| Lammin evankelis-luterilainen seurakunta | ||
|---|---|---|
| [paikka kuvalle] | ||
| [kuvaselite] | ||
| Hämeenlinnan rovastikunta | ||
| Tampereen hiippakunta | ||
| verkko-osoite | http://www.hameenlinnanseurakunnat.fi/seurakunnat/lammi | |
| osoite | Katariinantie 2 (postilokero 12), FI-16901 LAMMI | |
| kirkot | Lammin kirkko | |
| leirikeskukset | Kaunisniemen leirikeskus | |
| seurakuntatalo | Lammin seurakuntatalo | |
| yhteydet | +358 40 8049500 | |
Lammin evankelis-luterilainen seurakunta on Lammilla oleva Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunta, josta on maininta ajalta ennen uskonpuhdistusta katolisella kaudella 1374. Lammin seurakunta vastasi myös maallisesta paikallishallinnosta ennen kuin 1865 kunnallisasetuksella muodostui Lammin kunta.