Ero sivun ”Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (6 välissä olevaa versiota 5 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
| osoite || colspan="2" | | | osoite || colspan="2" | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|- | |- | ||
| kirkot || colspan="2" | [[Artjärven kirkko]]<br/>[[Kuivannon kirkko]]<br/>[[Orimattilan kirkko]]<br/>[[Riihikirkko]] | | kirkot || colspan="2" | [[Artjärven kirkko]]<br/>[[Kuivannon kirkko]]<br/>[[Orimattilan kirkko]]<br/>[[Riihikirkko]] | ||
| Rivi 21: | Rivi 21: | ||
|- | |- | ||
| leirikeskukset || colspan="2" | [[Mallusjoen leirikeskus]] | | leirikeskukset || colspan="2" | [[Mallusjoen leirikeskus]] | ||
|- | |||
| seurakuntakeskukset || colspan="2" | [[Salmelan seurakuntakeskus]] | |||
|- | |- | ||
| yhteydet || colspan="2" | | | yhteydet || colspan="2" | | ||
|} | |} | ||
'''Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta''' on 1636 perustettu nykyisen | '''Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta''' on 1636 perustettu nykyisen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunta. 1636-1865 se toimi myös maallisen paikallishallinnon yksikkönä, kunnes [[Orimattilan kunta]] perustettiin. | ||
[[Luokka:Seurakunnat]] | [[Luokka:Seurakunnat]] | ||
[[Luokka:Orimattila]] | [[Luokka:Orimattila]] | ||
[[Luokka:Artjärvi]] | |||
[[luokka:uskonnolliset yhteisöt]][[Category:Päijät-Häme-wiki]] | |||
Nykyinen versio 13. huhtikuuta 2023 kello 08.19
| Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta | ||
|---|---|---|
| [paikka kuvalle] | ||
| [kuvaselite] | ||
| Hollolan rovastikunta | ||
| Tampereen hiippakunta | ||
| verkko-osoite | http://www.orimattilanseurakunta.fi | |
| osoite | ||
| kirkot | Artjärven kirkko Kuivannon kirkko Orimattilan kirkko Riihikirkko | |
| rukoushuoneet | Heinämaan rukoushuone | |
| leirikeskukset | Mallusjoen leirikeskus | |
| seurakuntakeskukset | Salmelan seurakuntakeskus | |
| yhteydet | ||
Orimattilan evankelis-luterilainen seurakunta on 1636 perustettu nykyisen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunta. 1636-1865 se toimi myös maallisen paikallishallinnon yksikkönä, kunnes Orimattilan kunta perustettiin.