Ero sivun ”Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio (Ak: Uusi sivu: '''Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012''' olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun Artjärven kunta ja Orimattilan kaupunki yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaa...) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(67 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #e6e6e6 ;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" | |||
! bgcolor="#e6e6e6 " colspan="3" align="center" style="border-bottom:1px solid"|Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [paikka kuvalle] | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [kuvaselite] | |||
|- | |||
! bgcolor="#e6e6e6 " colspan="3"| [[Kunnallisvaalit Orimattilassa|Orimattilan kunnallisvaalit]] | |||
|- | |||
! bgcolor="white" colspan="3"| | |||
|- | |||
| äänioikeutetut || colspan="2" | 12 801 | |||
|- | |||
| hyväksytyt äänet || colspan="2" | 7 020 | |||
|- | |||
| [[Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö]] || colspan="2" | 14 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Kokoomus]] || colspan="2" | 12 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö]] || colspan="2" | 8 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Perussuomalaiset]] || colspan="2" | 6 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Vihreät]] || colspan="2" | 1 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
| [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto]] || colspan="2" | 1 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
| [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys]] || colspan="2" | 1 valtuutettua<br/> ehdokasta | |||
|- | |||
[[ | |} | ||
[[luokka:Orimattilan kaupunginvaltuusto]] | '''Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012''' olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun [[Artjärven kunta]] ja [[Orimattilan kaupunki]] yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaan myös entisen [[Artjärven kunta|Artjärven kunnan]] ehdokkaita. Vaalien tuloksena muotoutui seitsemän kaupunginvaltuustoryhmää, joista kolmella on yksi kaupunginvaltuutettu kullakin. | ||
==Äänten keskittyneisyys== | |||
{| class="prettytable sortable" | |||
|- | |||
! Yhteisö | |||
! ääniä | |||
! % | |||
!% paikoista | |||
! ääniä<br/>valituille | |||
! % | |||
|- | |||
| [[Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö|Keskusta]] | |||
|2211 | |||
|17,27 | |||
|32,56 | |||
|1496 | |||
|67,66 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Kokoomus|Kokoomus]] | |||
|1802 | |||
|14,08 | |||
|27,91 | |||
|1249 | |||
|69,31 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö|SDP]] | |||
|1208 | |||
|9,44 | |||
|18,60 | |||
|751 | |||
|62,17 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Perussuomalaiset|Perussuomalaiset]] | |||
|1007 | |||
|7,87 | |||
|13,95 | |||
|749 | |||
|74,38 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Vihreät|Vihreät]] | |||
|260 | |||
|2,03 | |||
|2,33 | |||
|119 | |||
|45,77 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto|Kristillisdemokraatit]] | |||
|257 | |||
|2,01 | |||
|2,33 | |||
|126 | |||
|49,03 | |||
|- | |||
| [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys|Vasemmistoliitto]] | |||
|173 | |||
|1,35 | |||
|2,33 | |||
|159 | |||
|91,90 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kommunistisen Puolueen Orimattilan osasto|SKP]] | |||
|102 | |||
|0,80 | |||
|0,00 | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| vaalilistat | |||
|7020 | |||
|54,84 | |||
|100,0 | |||
|4696 | |||
|66,23 | |||
|- | |||
| äänestämättömät ja hylätyt | |||
|5781 | |||
|45,16 | |||
|0,00 | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|} | |||
==Äänten valtuustosidonnaisuus== | |||
{| class="prettytable sortable" | |||
|- | |||
! Yhteisö | |||
! ääniä | |||
! vanhoille<br/>valittaville<br/>valtuutetuille | |||
!% | |||
! valitsematta jääville<br/>valtuutetuille | |||
! % | |||
! uusille<br/>valtuutetuille | |||
! % | |||
|- | |||
| [[Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö|Keskusta]] | |||
|2211 | |||
|922 | |||
|41,70 | |||
|90 | |||
|4,07 | |||
|574 | |||
|25,96 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Kokoomus|Kokoomus]] | |||
|1802 | |||
|862 | |||
|47,84 | |||
|178 | |||
|9,88 | |||
|387 | |||
|21,48 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö|SDP]] | |||
|1208 | |||
|514 | |||
|42,55 | |||
| | |||
| | |||
|237 | |||
|19,62 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Perussuomalaiset|Perussuomalaiset]] | |||
|1007 | |||
|201 | |||
|19,96 | |||
| | |||
| | |||
|548 | |||
|54,42 | |||
|- | |||
| [[Orimattilan Vihreät|Vihreät]] | |||
|260 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|119 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto|Kristillisdemokraatit]] | |||
|257 | |||
|126 | |||
|49,03 | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| [[Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys|Vasemmistoliitto]] | |||
|173 | |||
|159 | |||
|91,91 | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| [[Suomen Kommunistisen Puolueen Orimattilan osasto|SKP]] | |||
|102 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|- | |||
| vaalilistat | |||
|7020 | |||
|2784 | |||
|39,66 | |||
|268 | |||
|3,82 | |||
|1865 | |||
|26,57 | |||
|- | |||
| äänestämättömät ja hylätyt | |||
|5781 | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|0 | |||
|0,00 | |||
|} | |||
[[luokka:Orimattilan kaupunginvaltuusto]][[Category:Päijät-Häme-wiki]] |
Nykyinen versio 12. maaliskuuta 2023 kello 11.40
Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 | ||
---|---|---|
[paikka kuvalle] | ||
[kuvaselite] | ||
Orimattilan kunnallisvaalit | ||
äänioikeutetut | 12 801 | |
hyväksytyt äänet | 7 020 | |
Keskustan Orimattilan kunnallisjärjestö | 14 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Kokoomus | 12 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Sos. Dem. Kunnallisjärjestö | 8 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Perussuomalaiset | 6 valtuutettua ehdokasta | |
Orimattilan Vihreät | 1 valtuutettua ehdokasta | |
Suomen Kristillisdemokraattien (KD) Orimattilan paikallisosasto | 1 valtuutettua ehdokasta | |
Vasemmistoliiton Orimattilan yhdistys | 1 valtuutettua ehdokasta |
Kunnallisvaalit Orimattilassa 2012 olivat edellisiin verrattuna erilaiset siksi, että kun Artjärven kunta ja Orimattilan kaupunki yhdistyivät, tuli vaaleihin mukaan myös entisen Artjärven kunnan ehdokkaita. Vaalien tuloksena muotoutui seitsemän kaupunginvaltuustoryhmää, joista kolmella on yksi kaupunginvaltuutettu kullakin.
Äänten keskittyneisyys
Yhteisö | ääniä | % | % paikoista | ääniä valituille |
% |
---|---|---|---|---|---|
Keskusta | 2211 | 17,27 | 32,56 | 1496 | 67,66 |
Kokoomus | 1802 | 14,08 | 27,91 | 1249 | 69,31 |
SDP | 1208 | 9,44 | 18,60 | 751 | 62,17 |
Perussuomalaiset | 1007 | 7,87 | 13,95 | 749 | 74,38 |
Vihreät | 260 | 2,03 | 2,33 | 119 | 45,77 |
Kristillisdemokraatit | 257 | 2,01 | 2,33 | 126 | 49,03 |
Vasemmistoliitto | 173 | 1,35 | 2,33 | 159 | 91,90 |
SKP | 102 | 0,80 | 0,00 | 0 | 0,00 |
vaalilistat | 7020 | 54,84 | 100,0 | 4696 | 66,23 |
äänestämättömät ja hylätyt | 5781 | 45,16 | 0,00 | 0 | 0,00 |
Äänten valtuustosidonnaisuus
Yhteisö | ääniä | vanhoille valittaville valtuutetuille |
% | valitsematta jääville valtuutetuille |
% | uusille valtuutetuille |
% |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Keskusta | 2211 | 922 | 41,70 | 90 | 4,07 | 574 | 25,96 |
Kokoomus | 1802 | 862 | 47,84 | 178 | 9,88 | 387 | 21,48 |
SDP | 1208 | 514 | 42,55 | 237 | 19,62 | ||
Perussuomalaiset | 1007 | 201 | 19,96 | 548 | 54,42 | ||
Vihreät | 260 | 119 | 0,00 | ||||
Kristillisdemokraatit | 257 | 126 | 49,03 | 0 | 0,00 | ||
Vasemmistoliitto | 173 | 159 | 91,91 | 0 | 0,00 | ||
SKP | 102 | 0 | 0,00 | ||||
vaalilistat | 7020 | 2784 | 39,66 | 268 | 3,82 | 1865 | 26,57 |
äänestämättömät ja hylätyt | 5781 | 0 | 0,00 |