Ero sivun ”Kariniemen arboretum” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio (Ak: Uusi sivu: '''Kariniemen arboretum''' on puulajipuisto, jossa on monia puulajeja. Alue kuuluu Lahden kaupungille. luokka:luontonähtävyydet luokka:Kartano) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(8 välissä olevaa versiota toisen käyttäjän tekemänä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Kariniemen arboretum''' on puulajipuisto, jossa on monia puulajeja. Alue kuuluu Lahden kaupungille. | {| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #C6E5C6 ;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="3" align="center" style="border-bottom:1px solid"|Kariniemen arboretum | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [paikka kuvalle] | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [kuvaselite] | |||
|- | |||
! bgcolor="white" colspan="3"| | |||
|- | |||
! bgcolor="#C6E5C6 " colspan="3"|Puulejeja | |||
|- | |||
| 1. || colspan="2" | [[metsämänty]] | |||
|- | |||
| 2. || colspan="2" | [[metsäkuusi]] | |||
|- | |||
| 3. || colspan="2" | [[kataja]] | |||
|- | |||
| 4. || colspan="2" | [[siperianlehtilkuusi]] | |||
|- | |||
| 5. || colspan="2" | [[rauduskoivu]] | |||
|- | |||
| 6. || colspan="2" | [[hieskoivu]] | |||
|- | |||
| 7. || colspan="2" | [[tervaleppä]] | |||
|- | |||
| 8. || colspan="2" | [[tervaleppä]] | |||
|- | |||
| 9. || colspan="2" | [[haapa]] | |||
|- | |||
| 10. || colspan="2" | [[kotipihlaja]] | |||
|- | |||
| 11. || colspan="2" | [[raita]] | |||
|- | |||
| 12. || colspan="2" | [[tuomi]] | |||
|- | |||
| 13. || colspan="2" | [[metsälehmus]] | |||
|- | |||
| 14. || colspan="2" | [[metsävaahtera]] | |||
|- | |||
| 15. || colspan="2" | [[tammi]] | |||
|- | |||
| 16. || colspan="2" | [[saarni]] | |||
|- | |||
| 17. || colspan="2" | [[vuorijalava]] | |||
|- | |||
| 18. || colspan="2" | [[palsamipihta]] | |||
|- | |||
| 19. || colspan="2" | [[harmaapihta]] | |||
|- | |||
| 20. || colspan="2" | [[siperianpihta]] | |||
|- | |||
| 21. || colspan="2" | [[euroopanlehtikuusi]] | |||
|- | |||
| 22. || colspan="2" | [[serbiankuusi]] | |||
|- | |||
| 23. || colspan="2" | [[okakuusi]] | |||
|- | |||
| 24. || colspan="2" | [[hopeakuusi]] | |||
|- | |||
| 25. || colspan="2" | [[sembramänty]] | |||
|- | |||
| 26. || colspan="2" | [[makedonianmänty]] | |||
|- | |||
| 27. || colspan="2" | [[douglaskuusi]] | |||
|- | |||
| 28. || colspan="2" | [[hevoskastanja]] | |||
|- | |||
| 29. || colspan="2" | [[visakoivu]] | |||
|- | |||
| 30. || colspan="2" | [[punasaarni]] | |||
|- | |||
| 31. || colspan="2" | [[koristeomenapuu]] | |||
|- | |||
| 32. || colspan="2" | [[palsamipoppeli]] | |||
|- | |||
| 33. || colspan="2" | [[berliinipoppeli]] | |||
|- | |||
| 34. || colspan="2" | [[ruhtinaanpoppeli]] | |||
|- | |||
| 35. || colspan="2" | [[pylväshaapa]] | |||
|- | |||
| 36. || colspan="2" | [[jättipoppeli]] | |||
|- | |||
| 37. || colspan="2" | [[punatammi]] | |||
|- | |||
| 38. || colspan="2" | [[hopeapaju]] | |||
|- | |||
| 39. || colspan="2" | [[ruotsinpihlaja]] | |||
|- | |||
| 40. || colspan="2" | [[puistolehmus]] | |||
|- | |||
| 41. || colspan="2" | [[engelmanninkuusi]] | |||
|} | |||
'''Kariniemen arboretum''' on puulajipuisto, jossa on monia puulajeja. Alue kuuluu Lahden kaupungille ja siellä on esitteillä opastettuna 41 erilaista puulajia. Alue alkaa [[Pikku-Vesijärvi|Pikku-Vesijärven]] puistosta jatkuen Kariniemen mäelle, jossa on myös [[Olavi Lanu]]n veistoksia. | |||
{| align="center" class="toccolours" style="margin: 0 auto" | |||
| rowspan="2" valign="top" | || align="center" style="background:#C6E5C6" width="160%" | '''[[Päijät-Hämeen puulajipuistot]]''' || | |||
|- align="center" style="font-size: 80%;" | |||
| colspan="1" | [[Hanneksen muistometsä]] | Kariniemen arboretum | [[Kuivannon arboretum]] | [[Launeen keskuspuisto]] | [[Puisto-Yrjölän arboretum]] | |||
|} | |||
{| align="center" class="toccolours" style="margin: 0 auto" | |||
| rowspan="2" valign="top" | || align="center" style="background:#D3D3D3" width="160%" | '''[[Kariniemi]]''' || | |||
|- align="center" style="font-size: 80%;" | |||
| colspan="1" | Kariniemen arboretum | [[Kariniemen jätevedenpuhdistamo]] | [[Lanupuisto]] | |||
|} | |||
[[luokka:luontonähtävyydet]] | [[luokka:luontonähtävyydet]] | ||
[[luokka:Kartano]] | [[luokka:Kartano]] | ||
[[luokka:Kariniemi]][[Category:Päijät-Häme-wiki]] |
Nykyinen versio 12. maaliskuuta 2023 kello 11.39
Kariniemen arboretum | ||
---|---|---|
[paikka kuvalle] | ||
[kuvaselite] | ||
Puulejeja | ||
1. | metsämänty | |
2. | metsäkuusi | |
3. | kataja | |
4. | siperianlehtilkuusi | |
5. | rauduskoivu | |
6. | hieskoivu | |
7. | tervaleppä | |
8. | tervaleppä | |
9. | haapa | |
10. | kotipihlaja | |
11. | raita | |
12. | tuomi | |
13. | metsälehmus | |
14. | metsävaahtera | |
15. | tammi | |
16. | saarni | |
17. | vuorijalava | |
18. | palsamipihta | |
19. | harmaapihta | |
20. | siperianpihta | |
21. | euroopanlehtikuusi | |
22. | serbiankuusi | |
23. | okakuusi | |
24. | hopeakuusi | |
25. | sembramänty | |
26. | makedonianmänty | |
27. | douglaskuusi | |
28. | hevoskastanja | |
29. | visakoivu | |
30. | punasaarni | |
31. | koristeomenapuu | |
32. | palsamipoppeli | |
33. | berliinipoppeli | |
34. | ruhtinaanpoppeli | |
35. | pylväshaapa | |
36. | jättipoppeli | |
37. | punatammi | |
38. | hopeapaju | |
39. | ruotsinpihlaja | |
40. | puistolehmus | |
41. | engelmanninkuusi |
Kariniemen arboretum on puulajipuisto, jossa on monia puulajeja. Alue kuuluu Lahden kaupungille ja siellä on esitteillä opastettuna 41 erilaista puulajia. Alue alkaa Pikku-Vesijärven puistosta jatkuen Kariniemen mäelle, jossa on myös Olavi Lanun veistoksia.
Päijät-Hämeen puulajipuistot | ||
Hanneksen muistometsä | Kariniemen arboretum | Kuivannon arboretum | Launeen keskuspuisto | Puisto-Yrjölän arboretum |
Kariniemi | ||
Kariniemen arboretum | Kariniemen jätevedenpuhdistamo | Lanupuisto |