Ero sivun ”Luettelo Päijät-Hämeessä kuultavista yleisadiolähetystaajuuksista” versioiden välillä
imported>Tapio |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (82 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 5: | Rivi 5: | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
'''Luettelo Päijät-Hämeessä kuultavista yleisradiolähetystaajuuksista'''. Päijät-Hämeessä kuuluu ainakin 73 yleisradiotaajuutta kaikkiaan 206 kanavoidusta yleisradiotaajuudesta välillä 87,5 MHz - 108,0 MHz 0,1 MHz:n kanavavälillä. Yleisesti kolmen metrin aallonpituusaluetta yleisradiolähetyksille ei ole kanavoitu tiheämpään kuin 100 kHz:n välein, mutta Itä-Euroopassa on maita jotka käyttivät yleisradiolähetyksiin 87,5 MHz - 108,0 MHz -taajuusalueen asemesta 65,8 MHz - 74,0 MHz :n taajuusaluetta, ja joissa edelleen yleisradiointi myös tällä taajuusalueella on mahdollista. Suurehkojen kaupunkien kaupallisten radioiden muodostuttua, voi esimerkiksi Venäjän federaatiossa joillain alueilla olla kanavaväli yleisen 0,1 MHz:n asemesta vaikka noin 0,03 MHz eli 100 kHz:n asemesta noin 30 kHz. | |||
Suomessa viestintäviraston myöntämä kanavaväli on vähintään 0,1 MHz ja yleensä paikallis-alueellisesti talousalueiden raja-alueita, joissa sama kanava voi kuulua yhdeltä tai useammalta taajuudelta, noin 0,3 MHz. | |||
=Taajuudet= | =Taajuudet= | ||
| Rivi 17: | Rivi 19: | ||
|- | |- | ||
|[[87,6 MHz|87.6]] | |[[87,6 MHz|87.6]] | ||
|NOSTALGI | |[[Radio data system|NOSTALGI]] | ||
|[[Kolavankankaan radioasema|Kolavankangas]]<br/>[[Lahden kaupunki|Lahti]] | |[[Kolavankankaan radioasema|Kolavankangas]]<br/>[[Lahden kaupunki|Lahti]] | ||
|[[Radio Nostalgia]] | |[[Radio Nostalgia]] | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[87,9 MHz|87.9]] | |||
|[[Radio data system|YLE YKSI]] | |||
|[[Espoon radioasema|Espoo]]<br/>[[Espoon kaupunki|Espoo]] | |||
|[[Yle Radio 1]] | |||
|KP30AW [[RIsala]] | |||
|- | |- | ||
|[[88,7 MHz|88.7]] | |[[88,7 MHz|88.7]] | ||
|CITY | |[[Radio data system|CITY]] | ||
| | |<small>50 W 1.4.-30.6.2014</small> | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
| Rivi 35: | Rivi 43: | ||
|- | |- | ||
|[[89,5 MHz|89.5]] | |[[89,5 MHz|89.5]] | ||
|YLE YKSI | |[[Radio data system|YLE YKSI]] | ||
| | | | ||
|[[ | |[[Yle Radio 1]] | ||
| | |KP30AW [[RIsala]] | ||
|- | |- | ||
|[[89,7 MHz|89.7]] | |[[89,7 MHz|89.7]] | ||
|ROCK | |[[Radio data system|ROCK]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 47: | Rivi 55: | ||
|- | |- | ||
|[[90,0 MHz|90.0]] | |[[90,0 MHz|90.0]] | ||
|ROCK | |[[Radio data system|ROCK]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 59: | Rivi 67: | ||
|- | |- | ||
|[[90,5 MHz|90.5]] | |[[90,5 MHz|90.5]] | ||
|YLE PUHE | |[[Radio data system|YLE PUHE]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[91,0 MHz|91.0]] | |||
|[[Radio data system|VOIMA]] | |||
| | |||
|[[Radio Voima]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[91,4 MHz|91.4]] | |||
|[[Radio data system|YLE PUHE]] | |||
| | |||
|[[YLE Puhe]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[91,9 MHz|91.9]] | |||
|[[Radio data system|YLEX]] | |||
| | |||
|[[YLE-X]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[92,3 MHz|92.3]] | |||
|[[Radio data system|YLEX]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[92,8 MHz|92.8]] | |[[92,8 MHz|92.8]] | ||
|YLEX | |[[Radio data system|YLEX]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 71: | Rivi 103: | ||
|- | |- | ||
|[[93,2 MHz|93.2]] | |[[93,2 MHz|93.2]] | ||
|YLE YKSI | |[[Radio data system|YLE YKSI]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | |[[Yle Radio 1]] | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |- | ||
| Rivi 81: | Rivi 113: | ||
|[[Radio Rock]] | |[[Radio Rock]] | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[93,8 MHz|93.8]] | |||
|[[Radio data system|NRJ]] | |||
| | |||
|[[Radio NRJ]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[94,0 MHz|94.0]] | |||
|[[Radio data system|YLESUOMI]] | |||
| | |||
|[[Yle Suomi]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[94,2 MHz|94.2]] | |[[94,2 MHz|94.2]] | ||
|AALTO | |[[Radio data system|AALTO]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[94,4 MHz|94.4]] | |||
|[[Radio data system|PATMOS]] | |||
| | |||
|[[Radio Patmos]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[94,7 MHz|94.7]] | |[[94,7 MHz|94.7]] | ||
|YLEBORGA | |[[Radio data system|YLEBORGA]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 101: | Rivi 151: | ||
|- | |- | ||
|[[95,0 MHz|95.0]] | |[[95,0 MHz|95.0]] | ||
|YLE SUOMI | |[[Radio data system|YLE SUOMI]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 107: | Rivi 157: | ||
|- | |- | ||
|[[95,5 MHz|95.5]] | |[[95,5 MHz|95.5]] | ||
|YLEX | |[[Radio data system|YLEX]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 113: | Rivi 163: | ||
|- | |- | ||
|[[96,1 MHz|96.1]] | |[[96,1 MHz|96.1]] | ||
|LOOP | |[[Radio data system|LOOP]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[96,2 MHz|96.2]] | |||
|[[Radio data system|RADIODEI]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[96,4 MHz|96.4]] | |||
|[[Radio data system|YLE PUHE]] | |||
| | |||
|[[Yle Puhe]] | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[96,6 MHz|96.6]] | |[[96,6 MHz|96.6]] | ||
|NRJ | |[[Radio data system|NRJ]] | ||
|[[Kolavankankaan radioasema|Kolavankangas]]<br/>[[Lahden kaupunki|Lahti]] | |[[Kolavankankaan radioasema|Kolavankangas]]<br/>[[Lahden kaupunki|Lahti]] | ||
| | | | ||
| Rivi 131: | Rivi 193: | ||
|- | |- | ||
|[[96,6 MHz|96.6]] | |[[96,6 MHz|96.6]] | ||
|NRJ | |[[Radio data system|NRJ]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 137: | Rivi 199: | ||
|- | |- | ||
|[[96,9 MHz|96.9]] | |[[96,9 MHz|96.9]] | ||
|YLESUOMI | |[[Radio data system|YLESUOMI]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 143: | Rivi 205: | ||
|- | |- | ||
|[[97,1 MHz|97.1]] | |[[97,1 MHz|97.1]] | ||
|PATMOS | |[[Radio data system|PATMOS]] | ||
|Hollola <small>500 W 7.4.-23.6.2014</small> | |||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |||
|- | |||
|[[97,1 MHz|97.1]] | |||
| Suviseuraradio | |||
|<small>500 W 24.6.-29.7.2014</small> | |||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |- | ||
|[[97,2 MHz|97.2]] | |[[97,2 MHz|97.2]] | ||
|VOICE | |[[Radio data system|VOICE]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 155: | Rivi 223: | ||
|- | |- | ||
|[[97,9 MHz|97.9]] | |[[97,9 MHz|97.9]] | ||
|YLESUOMI | |[[Radio data system|YLESUOMI]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[98,1 MHz|98.1]] | |||
|[[Radio data system|SUOMIPOP]] | |||
| | |||
| | |||
| KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[98,3 MHz|98.3]] | |[[98,3 MHz|98.3]] | ||
|VEGA | |[[Radio data system|VEGA]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 167: | Rivi 241: | ||
|- | |- | ||
|[[98,6 MHz|98.6]] | |[[98,6 MHz|98.6]] | ||
|VOIMA | |[[Radio data system|VOIMA]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[98,9 MHz|98.9]] | |||
|[[Radio data system|YLE X3M]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[99,1 MHz|99.1]] | |[[99,1 MHz|99.1]] | ||
|RADIODEI | |[[Radio data system|RADIODEI]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 179: | Rivi 259: | ||
|- | |- | ||
|[[99,5 MHz|99.5]] | |[[99,5 MHz|99.5]] | ||
|YLEBORGA | |[[Radio data system|YLEBORGA]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[99,8 MHz|99.8]] | |||
|[[Radio data system|ISKELMA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[100,1 MHz|100.1]] | |||
|[[Radio data system|ISKELMA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[100,6 MHz|100.6]] | |[[100,6 MHz|100.6]] | ||
|YLEBORGA | |[[Radio data system|YLEBORGA]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[101,1 MHz|101.1]] | |||
|[[Radio data system|YLEVEGA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[101,3 MHz|101.3]] | |[[101,3 MHz|101.3]] | ||
| Rivi 197: | Rivi 295: | ||
|- | |- | ||
|[[101,5 MHz|101.5]] | |[[101,5 MHz|101.5]] | ||
|LOOP | | | ||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |||
|[[101,5 MHz|101.5]] | |||
|[[Radio data system|LOOP]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[101,8 MHz|101.8]] | |||
|[[Radio data system|AALTO]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[102,0 MHz|102.2]] | |[[102,0 MHz|102.2]] | ||
|NRJ | |[[Radio data system|NRJ]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 209: | Rivi 319: | ||
|- | |- | ||
|[[102,2 MHz|102.2]] | |[[102,2 MHz|102.2]] | ||
|YLE 3XM | |[[Radio data system|YLE 3XM]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 215: | Rivi 325: | ||
|- | |- | ||
|[[102,4 MHz|102.4]] | |[[102,4 MHz|102.4]] | ||
|NOVA | |[[Radio data system|NOVA]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 221: | Rivi 331: | ||
|- | |- | ||
|[[102,7 MHz|102.7]] | |[[102,7 MHz|102.7]] | ||
|VOICE | |[[Radio data system|VOICE]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 227: | Rivi 337: | ||
|- | |- | ||
|[[103,0 MHz|103.0]] | |[[103,0 MHz|103.0]] | ||
|ISKELMA | |[[Radio data system|ISKELMA]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 233: | Rivi 343: | ||
|- | |- | ||
|[[103,3 MHz|103.3]] | |[[103,3 MHz|103.3]] | ||
|SUOMIPOP | |[[Radio data system|SUOMIPOP]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 239: | Rivi 349: | ||
|- | |- | ||
|[[103,7 MHz|103.7]] | |[[103,7 MHz|103.7]] | ||
|YLE PUHE | |[[Radio data system|YLE PUHE]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 245: | Rivi 355: | ||
|- | |- | ||
|[[103,9 MHz|103.9]] | |[[103,9 MHz|103.9]] | ||
|SUOMIPOP | |[[Radio data system|SUOMIPOP]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|[[104,0 MHz|104.0]] | |||
|[[Radio data system|CITY]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[104,4 MHz|104.4]] | |[[104,4 MHz|104.4]] | ||
|SUOMIPOP | |[[Radio data system|SUOMIPOP]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 257: | Rivi 373: | ||
|- | |- | ||
|[[105,0 MHz|105.0]] | |[[105,0 MHz|105.0]] | ||
|VOICE | |[[Radio data system|VOICE]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 263: | Rivi 379: | ||
|- | |- | ||
|[[105,2 MHz|105.2]] | |[[105,2 MHz|105.2]] | ||
|AALTO | |[[Radio data system|AALTO]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 269: | Rivi 385: | ||
|- | |- | ||
|[[105,7 MHz|105.7]] | |[[105,7 MHz|105.7]] | ||
|NOVA | |[[Radio data system|NOVA]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |||
|[[106,2 MHz|106.2]] | |||
|[[Radio data system|NOVA]] | |||
| | |||
| | |||
|KP30AW [[Risala]] | |||
|- | |- | ||
|[[106,4 MHz|106.4]] | |[[106,4 MHz|106.4]] | ||
|RADIODEI | |[[Radio data system|RADIODEI]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
| Rivi 281: | Rivi 403: | ||
|- | |- | ||
|[[106,5 MHz|106.5]] | |[[106,5 MHz|106.5]] | ||
|YLE PUHE | |[[Radio data system|YLE PUHE]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Rivi 293: | Rivi 415: | ||
|- | |- | ||
|[[106,8 MHz|106.8]] | |[[106,8 MHz|106.8]] | ||
|YLEBORGA | |[[Radio data system|YLEBORGA]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |KP20VW [[Ersta]] | ||
|- | |- | ||
|[[107, | |[[107,0 MHz|107.0]] | ||
| | |[[Motocross-kisaradio]] | ||
|[[Orimattilan kaupunki|Orimattila]] <small>5W 30.-31.8.2014</small> | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[107, | |[[107,2 MHz|107.2]] | ||
|SPUTNIK | |[[Radio data system|SPUTNIK]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|[[ | |KP30AW [[Risala]] | ||
|- | |- | ||
|[[107, | |[[107,4 MHz|107.4]] | ||
| | |[[Radio data system|CLASSIC]] | ||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|KP20VW [[Ersta]] | |||
|- | |- | ||
| | |[[107,6 MHz|107.6]] | ||
|[[Radio data system|SPUTNIK]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|[[Konnila]] | |||
|- | |- | ||
|[[107,7 MHz|107.7]] | |||
|[[Radio data system|AALTO]] | |||
| | |||
| | | | ||
| | |KP30AW [[Risala]] | ||
|- | |- | ||
|[[107,9 MHz|107.9]] | |||
|[[Radio data system|ISKELMA]] | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==Havaintoruudut== | |||
::''pääartikkeli:[[Maidenhead locator]]'' | |||
=== | |||
[[luokka:Radioverkot]][[Category:Päijät-Häme-wiki]] | |||
Nykyinen versio 12. maaliskuuta 2023 kello 10.36
| yleisradio | ||
|---|---|---|
| 87 | 88 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 88.9 89 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 89.9 90 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 90.9 91 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 91.9 92 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 92.9 93 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 93.9 94 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 94.9 95 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 95.9 96 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 96.9 97 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 97.9 98 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 98.9 99 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 99.9 100 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 100.9 101 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 101.9 102 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 102.9 103 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 103.9 104 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 104.9 105 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 105.9 106 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 106.9 107 | .0 | .1 | .2 | .3 | .4 | .5 | .6 | .7 | .8 | 107.9 108 | .0 | ||
Luettelo Päijät-Hämeessä kuultavista yleisradiolähetystaajuuksista. Päijät-Hämeessä kuuluu ainakin 73 yleisradiotaajuutta kaikkiaan 206 kanavoidusta yleisradiotaajuudesta välillä 87,5 MHz - 108,0 MHz 0,1 MHz:n kanavavälillä. Yleisesti kolmen metrin aallonpituusaluetta yleisradiolähetyksille ei ole kanavoitu tiheämpään kuin 100 kHz:n välein, mutta Itä-Euroopassa on maita jotka käyttivät yleisradiolähetyksiin 87,5 MHz - 108,0 MHz -taajuusalueen asemesta 65,8 MHz - 74,0 MHz :n taajuusaluetta, ja joissa edelleen yleisradiointi myös tällä taajuusalueella on mahdollista. Suurehkojen kaupunkien kaupallisten radioiden muodostuttua, voi esimerkiksi Venäjän federaatiossa joillain alueilla olla kanavaväli yleisen 0,1 MHz:n asemesta vaikka noin 0,03 MHz eli 100 kHz:n asemesta noin 30 kHz.
Suomessa viestintäviraston myöntämä kanavaväli on vähintään 0,1 MHz ja yleensä paikallis-alueellisesti talousalueiden raja-alueita, joissa sama kanava voi kuulua yhdeltä tai useammalta taajuudelta, noin 0,3 MHz.
Taajuudet
Havaintoruudut
- pääartikkeli:Maidenhead locator