Ero sivun ”Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin I alue” versioiden välillä
Häme-Wikistä
(Ak: Uusi sivu: '''Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin I alue''') |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| (15 välissä olevaa versiota 3 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
'''Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin I alue''' | {| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #D3D3D3;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" | ||
! bgcolor="#D3D3D3" colspan="3" align="center" style="border-bottom:1px solid"|Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri I alue | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [[]] | |||
|- | |||
| colspan="3" align="center"| [kuvateksti] | |||
|- | |||
! bgcolor="#D3D3D3" colspan="3"| Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri | |||
|- | |||
! bgcolor="#D3D3D3" colspan="5"| aluepäälliköt | |||
|- | |||
| 1921 || colspan="2" | jääkärikapteeni Huugo Reino Östman|Huugo Kahva -1922 | |||
|- | |||
| 1922|| colspan="2" | kapteeni V. Kosola -1923 | |||
|- | |||
| 1924|| colspan="2" | jääkärikapteeni Huugo Reino Östman|Huugo Kahva -1924 | |||
|- | |||
| 1925 || colspan="2" | kapteeni H. Korpela -1928 | |||
|- | |||
| 1928 || colspan="2" | jääkärikapteeni A. Halonen -1930 | |||
|- | |||
| 1930 || colspan="2" | luutnantti E. Sippola -1933 | |||
|- | |||
| 1935 || colspan="2" | kapteeni A. Ilva (Ilvendorff) -1936 | |||
|- | |||
| 1935 || colspan="2" | kapteeni V. Torpo -1938 | |||
|- | |||
| 1939 || colspan="2" | kapteeni P. Mäkinen -1939 | |||
|- | |||
! bgcolor="#D3D3D3" colspan="3"| suojeluskunnat | |||
|- | |||
| 1925 || colspan="2" | Hämeenlinna ja Hämeenlinnan maalaiskunta-1928 | |||
|- | |||
| 1928 || colspan="2" | Hämeenlinna ja Hämeenlinnan maalaiskunta-1932 | |||
|- | |||
| 1933 || colspan="2" | Hämeenlinna, Hämeenlinnan maalaiskunta ja Vanajan suojeluskunta-1939 | |||
|- | |||
|} | |||
'''Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin I alue''' oli muodostettu 1921 Hämeenlinnan suojeluskunnasta ja [Hämeenlinnan maalaiskunnan suojeluskunnasta. | |||
[[category:Suojeluskuntapiirit]][[Category:Häme-Wiki]] | |||
Nykyinen versio 12. maaliskuuta 2023 kello 10.11
| Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri I alue | ||||
|---|---|---|---|---|
| [[]] | ||||
| [kuvateksti] | ||||
| Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri | ||||
| aluepäälliköt | ||||
| 1921 | jääkärikapteeni Huugo Reino Östman|Huugo Kahva -1922 | |||
| 1922 | kapteeni V. Kosola -1923 | |||
| 1924 | jääkärikapteeni Huugo Reino Östman|Huugo Kahva -1924 | |||
| 1925 | kapteeni H. Korpela -1928 | |||
| 1928 | jääkärikapteeni A. Halonen -1930 | |||
| 1930 | luutnantti E. Sippola -1933 | |||
| 1935 | kapteeni A. Ilva (Ilvendorff) -1936 | |||
| 1935 | kapteeni V. Torpo -1938 | |||
| 1939 | kapteeni P. Mäkinen -1939 | |||
| suojeluskunnat | ||||
| 1925 | Hämeenlinna ja Hämeenlinnan maalaiskunta-1928 | |||
| 1928 | Hämeenlinna ja Hämeenlinnan maalaiskunta-1932 | |||
| 1933 | Hämeenlinna, Hämeenlinnan maalaiskunta ja Vanajan suojeluskunta-1939 | |||
Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin I alue oli muodostettu 1921 Hämeenlinnan suojeluskunnasta ja [Hämeenlinnan maalaiskunnan suojeluskunnasta.