Ero sivun ”Hentilän talomuseo” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio Ei muokkausyhteenvetoa |
imported>Paloneva Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 26: | Rivi 26: | ||
[[Hollolan kotiseutumuseo]]n toinen osa on Hollolan esinemuseolta luoteeseen päin erillisellä alueella. Toista osaa on kutsuttu Hentilän talomuseoksi siksi, että sinne on siirretty myös Hentilän talo. | [[Hollolan kotiseutumuseo]]n toinen osa on Hollolan esinemuseolta luoteeseen päin erillisellä alueella. Toista osaa on kutsuttu Hentilän talomuseoksi siksi, että sinne on siirretty myös Hentilän talo. | ||
{| align="center" class="toccolours" style="margin: 0 auto" | |||
| rowspan="2" valign="top" | || align="center" style="background:#FFFF66" width="160%" | '''[[Hollolan kotiseutuyhdistys]]''' || | |||
|- align="center" style="font-size: 80%;" | |||
| colspan="1"| [[Hollolan esinemuseo]] | [[Hollolan kunnantupa]] | [[Hollolan talomuseo|Hollolan (Hentilän) talomuseo]] | |||
|} | |||
[[Luokka:Kotiseutumuseot]] | [[Luokka:Kotiseutumuseot]] | ||
Versio 4. heinäkuuta 2014 kello 11.50
| Hentilän talomuseo | ||
|---|---|---|
| [paikka kuvalle] | ||
| Hollolan kirkonkylä | ||
| Hollolan kotiseutumuseo | ||
| Toiminta | ||
| pysyvä näyttely | ||
| vaihtuva näyttely | ||
| aukiolo | 14.6.-17.8. ma suljettu ti 12-18 ke 12-18 to 12-18 pe 12-18 la 12-18 su 12-18 | |
| suljettu lisäksi | 20.6. juhannusaatto | |
| muuta | maksuton 3.7., 7.8. alle 18-vuotiaat maksutta aikuiset 5 €. | |
Hentilän talomuseo on toinen osa Hollolan kotiseutumuseota Hollolan kirkonkylässä. Se sijaitsee viljamakasiinin luoteispuolella. Talomuseon alueella on maatilojen päärakennuskai, aittoja ja navetta 1900-luvun alkuvuosilta.
Hollolan kotiseutumuseon toinen osa on Hollolan esinemuseolta luoteeseen päin erillisellä alueella. Toista osaa on kutsuttu Hentilän talomuseoksi siksi, että sinne on siirretty myös Hentilän talo.
| Hollolan kotiseutuyhdistys | ||
| Hollolan esinemuseo | Hollolan kunnantupa | Hollolan (Hentilän) talomuseo |