Ero sivun ”Päijät-Hämeessä kuuluvien yleisradioasemien RDS-tunnuksia” versioiden välillä
Häme-Wikistä
imported>Tapio |
imported>Tapio |
||
| Rivi 35: | Rivi 35: | ||
| | | | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
|- | |||
|VEGA | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|VOICE | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|VOIMA | |||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[[Radio data system|YLE YKSI]] | |[[Radio data system|YLE YKSI]] | ||
| Rivi 68: | Rivi 80: | ||
|[[Radio data system|YLEX]] | |[[Radio data system|YLEX]] | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Rivi 78: | Rivi 85: | ||
|[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | |[[Tiirismaan radioasema|Tiirismaa]]<br/>[[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[Radio data system|RADIODEI]] | |[[Radio data system|RADIODEI]] | ||
Versio 23. huhtikuuta 2014 kello 20.52
Radio data system, lyhenne RDS, on tekstimerkkijärjestelmä, jolla voidaan lähettää yleisradio-ohjelmien mukana äänen lisäksi radiovastaanottimen näyttöruutuun tekstiä, yleensä radioaseman tunnus niiden helpoksi erottamiseksi toisistaan erityisesti autoradiovastaanotossa.
Päijät-Hämeessä kuuluvien yleisradioasemien RDS-tunnuksia
| RDS-tunnus | radiokanava | radioasema | |
|---|---|---|---|
| AALTO | Radio Aalto http://www.radioaalto.fi | Tiirismaa Hollola | |
| CITY | |||
| LOOP | |||
| NOSTALGI | Radio Nostalgia | Kolavankangas Lahti | |
| NRJ | |||
| PATMOS | |||
| ROCK | Tiirismaa Hollola | ||
| VEGA | |||
| VOICE | |||
| VOIMA | Tiirismaa Hollola |
||
| YLE YKSI | |||
| YLE PUHE | |||
| YLEX | |||
| YLE YKSI | Tiirismaa Hollola | ||
| YLEBORGA | |||
| Radio Voima | |||
| YLE SUOMI | |||
| YLEX | Tiirismaa Hollola |
||
| YLESUOMI | Tiirismaa Hollola |
||
| RADIODEI | |||
| YLEBORGA | |||
| YLEBORGA | Tiirismaa Hollola |
||
| LOOP | |||
| NRJ | |||
| YLE 3XM | |||
| NOVA | Tiirismaa Hollola |
||
| VOICE | |||
| ISKELMA | Tiirismaa Hollola |
||
| SUOMIPOP | |||
| YLE PUHE | |||
| SUOMIPOP | |||
| VOICE | Tiirismaa Hollola |
||
| AALTO | |||
| NOVA | |||
| RADIODEI | Tiirismaa Hollola |
||
| YLE PUHE | |||
| YLEBORGA | |||
| CLASSIC | |||
| SPUTNIK | |||
| ISKELMA |