Ero sivun ”Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin X alue” versioiden välillä
Häme-Wikistä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 13: | Rivi 13: | ||
|- | |- | ||
| 1928 || colspan="2" | [[suojeluskuntaupseeri]] U. Leppänen -1928 | | 1928 || colspan="2" | [[suojeluskuntaupseeri]] U. Leppänen -1928 | ||
|- | |||
| 1928 || colspan="2" | [[reservivänrikki]] U. Leppänen -1931 | |||
|- | |||
| 1932 || colspan="2" | [[reserviluutnantti]] K. Reunanen -1934 | |||
|- | |||
| 1934 || colspan="2" | [[kapteeni]] B. Fallenius -1934 | |||
|- | |||
| 1934 || colspan="2" | [[kapteeni]] T. Mantua (Mohell) -1935 | |||
|- | |||
| 1935 || colspan="2" | [[kapteeni]] H. Nurmi -1939 | |||
|- | |- | ||
! bgcolor="#D3D3D3" colspan="3"| suojeluskunnat | ! bgcolor="#D3D3D3" colspan="3"| suojeluskunnat | ||
|- | |- | ||
| 1925 || colspan="2" | [[Riihimäen|Riihimäki]] | | 1925 || colspan="2" | [[Riihimäen|Riihimäki]] | ||
|- | |||
| 1928 || colspan="2" | [[Launosen suojeluskunta|Launonen]] ja [[Riihimäen|Riihimäki]] | |||
|} | |} | ||
'''[[Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri|Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri]]n X alue''' oli muodostettu 1925 [[Riihimäen suojeluskunta|Riihimäen suojeluskunnasta]]. | '''[[Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri|Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri]]n X alue''' oli muodostettu 1925 [[Riihimäen suojeluskunta|Riihimäen suojeluskunnasta]]. Suojeluskuntien hallinnonuudistuksessa 1. kesäkuuta 1928 X alueeseen tuli lisäksi [[Launosen suojeluskunta|Launonen]]. | ||
Versio 14. kesäkuuta 2014 kello 18.46
| Etelä-Hämeen suojeluskuntapiiri X alue | ||||
|---|---|---|---|---|
| [[]] | ||||
| [kuvateksti] | ||||
| Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiiri | ||||
| aluepäälliköt | ||||
| 1925 | luutnantti A. Kästämä -1927 | |||
| 1928 | suojeluskuntaupseeri U. Leppänen -1928 | |||
| 1928 | reservivänrikki U. Leppänen -1931 | |||
| 1932 | reserviluutnantti K. Reunanen -1934 | |||
| 1934 | kapteeni B. Fallenius -1934 | |||
| 1934 | kapteeni T. Mantua (Mohell) -1935 | |||
| 1935 | kapteeni H. Nurmi -1939 | |||
| suojeluskunnat | ||||
| 1925 | Riihimäki | |||
| 1928 | Launonen ja Riihimäki | |||
Etelä-Hämeen Suojeluskuntapiirin X alue oli muodostettu 1925 Riihimäen suojeluskunnasta. Suojeluskuntien hallinnonuudistuksessa 1. kesäkuuta 1928 X alueeseen tuli lisäksi Launonen.